reklamı kapat

POPÜLER

3D yazıcıyla üretilen mini jet motoru [Video]

3D yazıcıyla üretilen parçalar artık büyük projelerde bile kendine yer bulabiliyor. Geçtiğimiz günlerde Amerika Federal Havacılık Kurulu‘nun uçak motorunda kullanılan bir parçanın 3D yazıcıyla üretilmesine izin vermesinin ardından bu alandaki çalışmalar da hız kazanmış gibi görünüyor. Uçak parçaları üretmesiyle tanınan GE Aviation isimli şirketin 3D yazıcıyla üretilen jet motoru, uçak üretiminin ileride çok daha kolay hale gelebileceğini gösteriyor.

Motorun üretilmesi için metal, lazer ile katman katman eritiliyor ve istenen şekil veriliyor. Bu şekilde tüm parçalar üretiliyor ve montaj gerçekleştiriliyor. Aslına bakarsak diğer 3D yazıcılarda da benzer bir yöntemle üretim yapılıyor. Jet motorunun üretimindeki farklılık ise plastiğin değil, metalin kullanılıyor olması.

Uzaktan kumandalı uçak modellerinde yer alan motorla benzerlik gösteren bu minyatür jet motorunun dakikada 33 bin devirle çalıştığı dile getiriliyor. Bu haliyle normal uçaklarda kullanılmaktan oldukça uzak olan motor, testlerden ise tam not almayı başarmış durumda Eğer bu alanda yeterli gelişme yaşanırsa önümüzdeki dönemlerde uçaklarda 3D yazıcıdan üretilen motorların kullanılması işten bile değil.