reklamı kapat

POPÜLER

4 bin yıl önce nesli tükenen tüylü mamutlar geri dönüyor

Küresel ısınma gibi önemli faktörler dünyadaki yaşamı olumsuz etkiliyor. Bizim de hissettiğimiz bu koşullardan en çok etkilenenler ise diğer canlılar oluyor. Yeterli şekilde korunamayan hayvanlar mevcut koşullara uyum sağlayamıyor ve nesilleri tükenebiliyor. Bilim adamları şimdi uzun yıllar önce nesilleri tüketen tüylü mamutları yeniden dünyaya döndürmek için büyük bir çaba sarfediyor. 

Tüylü mamutlar aslında dünyadan tamamen göçeli yaklaşık 4 bin yıl oldu. Zaten araştırmayı ilginç kılan nokta da bu. Henüz nesli yeni tükenmiş veya tükenmek üzere olan bir canlı türünü geri döndürmek bu duruma nazaran biraz daha kolay olabilir. Fakat neslinin tükenmesinin üzerinden asırlar geçen bir canlıyı tekrardan dünyada görebilme fikri gerçekten de kulağa heyecan verici geliyor.

Harvard Üniversitesi’nden Profesör George Church yaptığı açıklamada neslin son bulma sürecini geri döndürme üzerinde çalıştıklarını belirtiyor. Bunu yapabilmek için fil ve mamut karışımı bir embriyo üretmeyi amaçladıklarını belirten Church, böyle bir canlı hayata gelirse onun genel hatlarıyla bir fil olacağı ancak mamutların bazı özelliklerini taşıyacaklarını ifade ediyor. Henüz bunu gerçekleştirebilmek için yeterli seviyeye gelmediklerini dile getiren profesör, birkaç yıl içerisinde tüylü mamutların kısmi olarak soylarının devam edebileceğini belirtiyor. Şimdilik mamutları geri döndürmek yıllar sonrasında gerçekleşebilecek bir hayal olsa da bu çalışmaların soyu tükenmekte olan Asya fillerini geri döndürmekte önemli rol oynayacağı belirtiliyor.