reklamı kapat

POPÜLER

4,6 milyon Snapchat kullanıcısının bilgisi çalındı

Popüler mobil mesajlaşma uygulaması Snapchat hackerların saldırısına uğradı. Ele geçirilen 4,6 milyon üyeye ait kullanıcı adı ve telefon numarası internet ortamında yayınlandı.

2013’te yıldızı parlayan uygulamalardan Snapchat’te hareketli günler yaşanıyor. Zira bir anda ortaya çıkan SnapchatDB internet sitesi, yaklaşık 4,6 milyon üyenin uygulamada kullandıkları profil isimlerini ve ilişkilendirilmiş telefon numaralarını yayınladı. Yoğunluktan ötürü kısa sürede çöken -ve hosting şirketi tarafından hesabı askıya alınan- sitede yer alan notta insanların diğer platformlara üyelik için genellikle aynı takma ismi (nickname) kullandıkları, yapılacak ufak çaplı araştırma ile Twitter ve Facebook gibi sosyal ağ profillerinin bulunabileceği belirtiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Avustralya merkezli Gibson Security’nin bildirdiği, Snapchat API ayarlarındaki açığını düzenleyen hacker’lar şirketlerin kişisel veri güvenliğini basite aldıklarını, bunun kullanıcı deneyiminden daha fazla önem arz ettiğini söylüyorlar. Ayrıca Reddit’te paylaşılan iletiye göre ele geçirilen telefon numaralarının sadece ABD bölgesindeki alan kodlarını içerdiği ifade ediliyor. Dilerseniz siz de numaranızın çalınıp çalınmadığını buradan kontrol edebilirsiniz.

YORUMLAR