reklamı kapat

POPÜLER

su altı çekim yapabilen periskop

50 TL’ye su altında çekim yapabileceğiniz bir periskop nasıl yapılır [Video]

Çevresindeki derinliklerde neler yaşandığını merak eden Alex isimli bir YouTuber, sadece 10 dolar harcayarak bir su altı çekim yapabileceği bir periskop tasarladı. Türkiye’de evinizdeki/atölyenizdeki malzemeleri de kullanarak 50 TL hatta daha altında bir maliyetle benzer bir tasarım yapabilirsiniz.

Artık internet sayesinde her şeyin basit bir alternatifi var. I did a thing isimli bir YouTube kanalında kendi başına bir su altı periskobun nasıl tasarlanabileceğini gösteren Alex, bu cümlenin doğruluğunu kanıtlayan isimlerden. Üstelik bunu sadece 10 dolar harcayarak yapıyor. PetaPixel sitesi için konuşan Alex, yaptığı periskoptan çıkan sonuçlardan da oldukça memnun olduğunu söylüyor. Kamerası bulunan her türlü cihazla kullanılabilecek bu periskop, yüksek megapikselli kameralarda daha iyi sonuç veriyor. Alex’in deneyimini anlatan videoyu haberin girişinden izleyebilir, uyguladığı adımların detaylarına da aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oldukça kolay hazırlanıyor

Alex, öncelikle sakın cihazlarınızı direkt olarak suya batırarak fotoğraf çekmemenizi öneriyor. Onun yerine çevresini iyice araştırarak kendisine öncelikle PVC boruları ediniyor. Boruları birbirine ekledikten sonra kendisine bir de bir ayna ve ayna için bir de çerçeve gerektiğini anlatıyor. Buradaki ayna, su altı görüntülerini yukarıdan kontrol edilen kamera lensine yansıtmak için kullanılıyor. Alex, eldeki materyalleri epoksi, silikon ve PVC çimentosu kullanarak birbirine yapıştırıyor. Tamam hale gelen periskobu kuruduktan sonra su altına koyarak şaşırtıcı derecede işe yarayan bir araç keşfetmiş olduğunu düşünüyor. Son zamanlarda özellikle akıllı telefonların su altı çekim yapabilmelerine olanak tanıyan su geçirmez telefon kılıfları olduğu bir gerçek. Ancak Alex, su altı çekim yapmaya yarayan yaratıcı bir çözümle olanakların her daim genişletilebileceğini hatırlatıyor. Alex’in elde ettiği görüntülere yukarıda yer alan galeriden bakabilirsiniz.