reklamı kapat

POPÜLER

jessica walsh
jessica walsh

6 haneli maaşla Apple için çalışmayı reddeden Jessica Walsh ve ilham veren hikayesi

25 Eylül 2018

Bundan altı yıl önce henüz 25 yaşındayken Jessica Walsh, 6 haneli –yıllık– maaşla Apple için çalışmayı reddetti. Şu an ise Sagmeister & Walsh’ın ortağı ve kendi işinde tasarımcı olarak göre yapıyor.

Apple gibi çok büyük bir şirket bile bazen kişilerin kariyer seçenekleri arasında olmayabiliyor. 25 yaşındaki Walsh, bunun örneği. Apple’da kalma şartıyla hayalleri süsleyecek bir maaş alabilecekken teklifi reddeden Walsh, şu an ortağı olduğu şirkette bir tasarımcı ve sanat yönetmeni olarak çalışıyor. Kariyeriyle alakalı attığı bu adımın oldukça riskli olduğunu kabul eden tasarımcı ise durumdan hiç de pişman değil. Erken yaşta bir şirketin ortaklığına erişme şansını yakalayan Walsh geçmişten beri tamamen kendine ait bir stüdyoda çalışmanın hayalini kurduğunu söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ünlü şirketlerle de çalıştı

“Eğer Apple’da kalsaydım, tek tip bir tasarım ve o tasarımı görmeye alışmış tek tip bir insana hitap etmiş olacaktım.” diyen Walsh, şu an kendi işinde daha özgür olduğunu belirtiyor. Walsh’ın kariyeri ise uzun bir geçmişe sahip. Bir süre Pentagram isimli bir tasarımcılık ajansında çalışan genç patron, 2008’de Print isimli bir derginin kadrosuna katılıyor. Print’in kendisini büyük çapta eğittiğini belirten Walsh, daha sonra büyük bir iş alan ve yardıma ihtiyacı olan Stefan Sagmeister ile görüşüyor. 2010’da Sagmeister’la çalışmaya başlayan genç girişimci, iki sene içinde şirketin ortağı olabilecek kadar tecrübe kazanıyor ve 25 yaşında şirketin ismine kendi soyadını ekliyor. Walsh’ın çalıştığı şirketler arasında BMW, Snapchat, Barneys New York ve Parle Agro gibi isimler bulunuyor. Walsh’ın aynı zamanda gençlere birtakım önerileri de var. Yeri geldiğinde hayır demenin oldukça önemli olduğunu vurgulayan genç tasarımcı sözlerine şunları ekliyor:” Çok fazla işi aynı anda yaparsanız kendinize ve işlerinize acı çektirirsiniz. Oldukça az işi aynı anda yapın ve odaklanmayı unutmayın.”

İlginizi çekebilir

Time’ın harikulade kapak çalışması