reklamı kapat

POPÜLER

Türk tasarımcıdan Apple Car konsepti [Galeri]

20 Eylül 2016

Türk tasarımcı Ali Çam tarafından geliştirilen Apple Car konsepti, Apple’ın 100. yılı olan 2076 yılı için düşünülüyor. Tasarımsal olarak oldukça dikkat çekici detaylara sahip konsept model bilimkurgu filmlerini aratmayacak kadar fütüristik detaylara sahip.

Apple Car 2076 projesi, 100 yıl sonrasının Apple tasarım felsefesi ve bu felsefenin araç tasarım sektörüne nasıl etki edeceğin vizyonunu tasarımcı gözüyle ortaya koyuyor. Projenin tasarım hatlarına tamamen sadelik ve minimalizm üzerine yoğunlaşmış bir kalıpta şekilleniyor. Türk tasarımcı Ali Çam, Apple’ın 2026 yılından itibaren şu anki araç tasarım dilinden bir hayli uzaklaşarak, keskin ve sert köşelere yönelmeye başlayacağı görüşünde. Apple Car 2076 projesi de bu senaryo üzerinden yola çıkılarak tasarlanmış bir şekilde karşımızda duruyor.

Konsept araçta tüm camlar akıllı cam teknolojisi ile kaplanmış bir şekilde tasarlanmış. Akıllı cam teknolojisi ile beraber camlar istenilen şeffaflığa geçiş yapabiliyor. Aracın yan koltukları ve üst tavana doğru uzanan noktaları kapasitif dokunmatik ekranlar ile tasarlanıyor. Aracın ve diğer bilgilerin akışları bu ekranlardan sağlanıyor ve bütün fonksiyonlar Siri komut sistemi ile yönlendirebiliyor.

Konsept 2076 projesinde hiçbir şekilde motor sistemi kullanılmıyor. Aracın ilerlemesi tamamen manyetik alan etkisiyle (maglev/magnetic levitation) sağlanıyor. Araç içine erişim ise Touch ID (parmak izi tanıma sistemi) ile sağlanıyor. Yakın gelecekte bu türde tasarımları yollarda görmek pek mümkün olmasa da hızla gelişmekte olan teknoloji ile beraber uzun vadede geleceğin ulaşım araçlarının böyle olmaması için hiçbir neden yok.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Türk tasarımcıdan Apple Car konsepti [Galeri]” için 3 cevap

  1. ali kemal ergelen dedi ki:

    Ali Çam tasarımsal olarak çok güzel bir iş çıkarmış lakin futurizm konusunda çok geri kalıyor, çizdiği konsept maksimum 40 yıllık bir süreç ister ki erken de olabilir, 100 yıl sonra gerçekten uçan otonom araçlarımız olacak. hatta 20 yıl içide bu uçan araç konseptleri çok gelişecek. apple da yerde sürünen bir marka olmak istemez.

  2. Burhan dedi ki:

    Yerden en az 7,7cm havada olması gerekirdi 🙂

  3. Deniz Can Çığşar dedi ki:

    2076 mı? 🙂 Çizdiği araç bugün için bile modern değil.. Dokunmatik, touch id vs ne yav? Tahminen bilgisayarlar bize entegre olacak, dokunmak ne, touch id ne? Maglev demiş ya, yolların bilardo masası gibi dümdüz olacağını sanıyor galiba.. Ben yol bile olacağını sanmıyorum.. Tahminen nükleer pille çalışan bir otomobilin yerde gitmesine bile gerek kalmaz..