reklamı kapat

POPÜLER

Apple Car Emre Husmen

Türk tasarımcıdan gündemdeki “Apple Car” projesine odaklanan konsept

Bir süredir tekrar gündem maddeleri arasına yükselen Apple Car projesi, Türk tasarımcı Emre Husmen’in yorumuyla farklı bir sınıfta değerlendiriliyor.

Advertisement

Kuruluşundan itibaren teknoloji alanında devrim yaratan yeniliklerin merkezi haline gelen Apple, bugün dünyanın en değerli şirketleri arasında başı çekiyor. Amerika merkezli markanın son dönemlerde çok daha ciddi gelişmeler üzerinden gündemde olan otomobil ilgisiyse çok da yeni sayılmaz. Takvimleri geriye sardığımızda 5 yılı aşkın süredir Apple’nın elektrik gücü odağında bir araç projesi geliştireceğini görebiliriz. Bu durum zaman zaman işin sadece yazılım ve otonom sürüş ayağındaki teknolojiyle sınırlı kalınacağına odaklansa da, geçtiğimiz aylarda Hyundai ve Kia ile yapılan resmi görüşmeler işin çok daha ciddi olacağının sinyallerini verdi. İlk gelişmelerden bu yana dijital ortamda pek çok projeye konu olan Apple Car projesine bu kez bir Türk tasarımcının gözünden bakıyoruz. Geçtiğimiz süreçte de farklı projelerine yer verdiğimiz başarılı tasarımcı Emre Husmen, Apple’ın olası otomobiline bir VAN olarak yaklaşıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Emre Husmen imzalı Apple Car projesinden öne çıkanlar

Husmen’in “Apple iV” olarak isimlendirdiği konsept tasarımda tamamen elektrikli altyapı üzerine şekillendirilen bir araç karşımıza çıkıyor. 5 metre uzunluk, 2 metre genişlik ve 1,8 metre yükseklik ebatlarıyla tasarlanan konseptin içerisinde 5 kişi için geniş bir yaşam alanı merkeze alınmış. Tasarımcının bu ebatları belirlemede altın oran kriterini merkeze alması da dikkatimizi çeken noktalar arasında. Karakterdeli modern ve sade çizgileri hareketli kılan parçalar arasında ise 26 inçlik jant seti öne çıkıyor. Projenin iç yaşama alanında sürücü koltuğunun merkezde konumlandırılma fikri de dikkat çekiyor. Bu sayede 1+2+2 şeklinde bir oturma dizilimi ortaya çıkıyor. Aracın altyapısında ise kablosuz şarj gibi kullanışlı teknoloji de atlanmamış. Tasarımcının yaklaşık 1 aylık bir çalışma sonucunda ortaya çıkarttığı projenin önceki örneklerde olduğu gibi dış basında da yer bulacağına hiç şüphe yok. Husmen’in diğer çalışmalarına buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

Hyundai Ioniq 5