reklamı kapat

POPÜLER

Apple Car LOG Tasarım

Apple Car elektrikli otomobil projesi iptal edildi

 - Güncelleme: 27 Şubat 2024 22:17

Uzun süredir üzerinde çalışmalar süren Apple Car elektrikli otomobil projesi bugün gelen bilgiye göre tamamen iptal edildi.

Apple Car projesi (Şirket içinde Project Titan olarak geçiyordu) yıllardır ses getiriyor ve projede işlerin genel olarak iyi gitmediği biliniyordu. Bunun üstüne çok da sürpriz olmayan bir haber geldi, Bloomberg biraz önce Apple’ın otomobil projesini iptal ettiğini duyurdu. Apple Car üzerinde çalışan ekiplerin büyük bölümü ise söylendiği kadarıyla üretken yapay zeka çalışmalarına (iOS 18 bu konuda çok güçlü olacak) kaydırılmış durumda. İnanılmaz sayıda personelin değiştiği proje kapsamında en son bir açıklama yapan kaynaklar, Apple’ın aracı 2028 yılında pazara sunmayı planladığını belirtmişti. Daha önce tamamen otonom olacağı ve bir direksiyon ile fren pedalı taşımayacağı iddia edilen araç, daha sonra geleneksel yapıyı koruyacak bilgisiyle gündeme gelmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son dönemde birçok farklı teknoloji firması otomobil tarafına ilgi duyuyor ve bu konuda en son ses getiren isim Çinli Xiaomi olmuştu. SU7 isimli çok iddialı bir otomobil hazırlayan firma, MWC 2024 kapsamında da sergilediği aracı pazara sunmak adına üretim çalışmalarına devam ediyor. Türkiye’de satılması hiç olası durmayan Xiaomi SU7, sportif bir seçenek olarak dikkat çekmişti. Bu arada alanda bir başka Çinli Huawei de önemli çalışmalar yapıyor, ortaklarıyla beraber çok sayıda otomobil hazırlıyor.

Apple Car otomobil projesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın