reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 14 iOS 16 iPhone 17 LOG Tasarım

iPhone 17 ve 17 Plus, 120 Hz ProMotion ekranlar ile gelebilir

Bugün ortaya atılan yeni bir iddiaya göre 2025 sonunda tanıtılacak iPhone 17 ve 17 Plus, 120 Hz ProMotion ekranlar ile gelebilir.

2025’in modelleri iPhone 17 ve 17 Plus kaynaklara göre Çinli BOE’den alınacak LTPS değil LTPO temelli OLED ekranlar üzerine kurulacak, bu gerçek olursa telefonlar hem 120 Hz yenileme hızına sahip olacak hem de hep açık ekran desteği getirecek. 120 Hz ekranı şu an sadece Pro modellere koyan ve bu konuda oldukça üzen Apple, maalesef bu tercihi iPhone 16 serisinde de değiştirmeyecek. Peki bu yıl sonunda gelecek iPhone 16 serisi için başka neler biliyoruz? Modeller için şimdiye kadar çok sayıda başka bilgi de geldi. Örneğin kısa süre konuşan bir kaynağın iddiasına göre iPhone 16, yerini alacağı iPhone 15’ten farklı olarak 3.349 mAh değil yüzde 6’lık bir artışla 3.561 mAh pil üzerine kurulabilir. Aynı kaynağın iddiasına göre 16 Plus modeli, yerini alacağı iPhone 15 Plus’tan farklı olarak 4.383 mAh değil yüzde 9’luk bir kayıpla 4.006 mAh pil üzerine kurulabilir. 16 Pro için herhangi bir kapasite açıklamayan kaynak, 16 Pro Max’in ise yerini alacağı iPhone 15 Pro Max’ten farklı olarak 4.422 mAh değil yüzde 5’lık bir artışla 4.676 mAh pil üzerine kurulacağını iddia ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

16 Pro Max’te “L” şeklinde değil normal bir batarya kullanacağı iddia edilen Apple, burada özellikle 16 Plus için masaya gelen batarya kapasite azaltımı ile dikkat çekiyor. Ancak bu düşüşün daha verimli işlemci ile kompanse edileceği düşünülüyor. Telefonlar geçtiğimiz ay da gündeme geldiği üzere bünyelerinde “Capture” adı verilen ekstra bir buton taşıyacaklar. Bu yüzden telefonlardaki yüksek hızlı 5G’yi mümkün kılan mmWave anteninin yerinin değiştireceği aktarılıyor, bu ekstra butonun görevleri arasında Mark Gurman’a göre hızlı video kaydı başlatma da yer alıyor.

Bu butonun basınç algılama temelinde tasarlanacağı ve gövdeye hemen hemen sıfır olacağı yani çıkıntı yapmayacağı iddia ediliyor. Bu faydalı görünen yeni butonu sevindirici şekilde sadece Pro’lar değil tüm modellere koyacağı söylenen Apple, yeni bilgilere göre Capture butonu üzerinde dokunma ve basınç algılamayı bir arada sunacak.

Kullanıcıların buton üzerinde kaydırma yaparak zoom / yakınlaşma yapabileceği söyleniyor, hafif dokunma ile netleme, daha sert dokunmayla ise çekim yapabileceği bir kez daha dile getiriliyor. Yani fotoğraf makinelerindeki deklanşör gibi de çalışacak ve yüksek ihtimalle çok bu detayı çok sevilecek buton, mekanik bir temele sahip olmayacak.

iPhone 17 serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli