reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 13 Pro Max

iPhone 13 Pro / Pro Max ekranları için Samsung makineleri çalıştırdı

Apple’ın yaz sonunda gelecek iPhone 13 modellerinin Pro versiyonlarında Samsung imzalı ekranlar kullanılacak. İşte bunlar üretime girdi.

Apple’ın iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max modellerinde kesin olarak 120 Hz OLED ekranlar olacak ve bu ekranlar tamamen Samsung’dan gelecek. Bugün gelen bilgiye göre firma ekranların seri üretimine başlamış durumda.

Apple’ın iPhone 13 mini ve iPhone 13 modellerinde ise 60 Hz OLED ekran kullanacağı biliniyor. Bu ekranlar için Apple’ın Samsung yanında başka tedarikçiler de kullanacağı düşünülüyor.

iPhone 13 Pro’lardaki 120 Hz OLED ekranlar sağlam kaynaklara göre LTPO temelli olacak. Yani ekranlar kağıt üzerinde yüksek yenileme hızını düşük enerji sarfiyatı ile birleştirecek.

Bu ekranlarda 120 Hz için dinamik bir kullanım da bekleniyor. Yani ekranların sürekli olarak 120 Hz çalışması beklenmiyor. Enerji tasarrufu için bu kilit görünüyor ancak henüz yüzde kesinleşmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max modelleri için A15 Bionic işlemci üretimi de başladı

Peki iPhone 13 işlemcisi A15 Bionic kim tarafından üretiliyor? Burada cevap sürpriz olmayacağı üzere TSMC. Firmanın diğer işlemcilerini de üreten firma, A15 Bionic için de büyük bir sipariş almış durumda.

A15 Bionic, teknik olarak bakarsak A14 Bionic gibi 5 nm üretim sürecinden çıkıyor. Ancak burada daha gelişmiş bir 5 nm üretim sürecinden yararlanıyor. Bu sayede A14’ten ciddi oranda daha hızlı olacak A15, aynı zamanda verimi de artıracak.

Apple’ın 3 nm seviyesine ise 2022’de geçmesi bekleniyor. 2022’de elbette Android tarafında da 3 nm işlemciler göreceğiz. Bunlar arasında ABD ambargosundaki Huawei dahi yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın