reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple, iptal ettiği otomobili için çok güçlü bir işlemci geliştirmiş

Uzun yıllardır üzerinde çalışmalar yapılan Apple elektrikli otomobil projesi geçtiğimiz haftalarda tamamen iptal edilmişti.

Apple otomobil projesi yıllardır ses getiriyor ve projede işlerin genel olarak iyi gitmediği biliniyordu. Bunun üstüne çok da sürpriz olmayan bir bilgi gelmiş, Bloomberg şirketin otomobil projesini iptal ettiğini duyurmuştu. Araç üzerinde çalışan ekiplerin büyük bölümü ise söylendiği kadarıyla üretken yapay zeka çalışmalarına (iOS 18 bu konuda çok güçlü olacak) kaydırılmış durumda. Daha önce öğrendiğimiz kadarıyla teknoloji devi, iptal ettiği otomobil projesi için tam 10 milyar dolardan para harcadı. Proje üzerinde çalışan binlerce Apple mühendisi ve otomobil uzmanı yanında geniş çaplı ARGE çalışmaları için harcanan paranın miktarı çok dikkat çekerken, Apple’ın Tesla’yı satın almak için Elon Musk ile görüştüğü (Bu daha önce de gündeme gelmişti. 2020’de Apple CEO’su Tim Cook Tesla CEO’su Elon Musk ile görüşmüş ancak alımı kabul etmemiş) ve otomobil için direksiyon yerine Siri kullanmayı planladığı da gündeme getirilmişti. Aracı bugün gündeme getiren ise işlemci odaklı oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aktarıldığı kadarıyla Apple mühendisleri otomobil için tam dört adet M2 Ultra işlemciye eş değer güçte özel bir işlemci üzerinde çalışmış. Yeni nesil Mac Studio ve Mac Pro’ya güç veren Apple’ın mevcut en iyi işlemcisi M2 Ultra, hali hazırda çok yüksek bir performans sunuyor, dört tane M2 Ultra’nın bir araya getirilmesi ise gerçekten inanılmaz güç anlamına geliyor. Araç iptal edilmeden önce son aşamaya getirildiği aktarılan bu özel işlemci, şimdilik rafa kaldırıldı ancak elbette çalışmalar çöpe atılmadı. Bu işlemci gelecekte, spesifik olarak da bir sonraki jenerasyon Mac Pro’da karşımıza çıkabilir.

Aracı dün gündeme getiren tasarım tarafı olmuştu. Mark Gurman’a göre araç bir aşamada buradaki Canoo imzalı modeli andırıyordu. Elbette tasarımda son aşamaya gelinmedi ancak Apple’ın nispeten kompakt bir “van” geliştirdiği ve aracın ön ile arkasının çizim aşamasında aynı göründüğü aktarıldı. “Başka hiçbir seri üretim araca benzemiyordu ve Seviye 5 otonom sürüş için optimize edilmişti” denilen araçta, yine Gurman’a göre tamamen cam bir tavan bulunuyordu. İç mekanı birkaç kez değiştirmiş olsa da genel olarak minimalist bir yaşam alanı üzerinde çalıştığı aktarılan Apple, modelin merkezine FaceTime yetenekli büyük bir TV yerleştirmeyi de düşünüyordu.

Daha önce çıkan diğer bilgilere göreyse Apple aracın üretimi için Mercedes-Benz ile çok ciddi çalışmalar yapmış, aylarca görüşmeler gerçekleştirmiş. Bir ara Mercedes-Benz hem Apple’ın aracını üretmeyi hem de firmanın geliştirdiği otonom sürüş sistemini merkez alan kendi araçlarını üretmeyi düşünmüş. Ancak bu ortaklık daha sonra iptal edilmiş. Çünkü Apple yöneticileri firmanın kendi başına bir otomobil üretebileceğini düşünüyormuş. Üretim konusunda bir ara Ford tarafıyla da görüşme gerçekleştirdiği belirtilen teknoloji devi, bir ara da McLaren şirketini satın almaya çok yaklaşmış. Üretim maliyeti yaklaşık 120 bin dolar olarak tahmin edilen araç, son aşamada yüksek ihtimalle bir daha masaya gelmeyecek düzeyde tarih olmuş durumda.

Apple otomobil projesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın