reklamı kapat

POPÜLER

6,4 mm inceliğindeki Huawei P8’in tüm detayları ortaya çıktı [Video]

Huawei’nin uzun süredir beklenen ve P7’nin halefi niteliğinde olan Huawei P8, Londra’da gerçekleştirilen etkinlikle tanıtıldı. P serisinin tepesinde konumlandırılan cihaz, gelişmiş özellikleri ve hoş tasarımıyla dikkat çekiyor.

Kalbinde sekiz çekirdekli(4 adet 2 Ghz hızında 4 adet Cortex-A53 ve 4 adet 1,5 Ghz hızında 4 adet Cortex-A53 ) Hisilicon Kirin 930 bulunduran cihazın 5,2 inçlik 1920 x 1080 piksel çözünürlüğündeki ekranı, ön yüzün tarafında 78,3’ünü kaplıyor ve böylece diğer üst seviye telefonlara göre daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunuyor.  2.600 mAh kapasitesindeki pili ile benzer cihazlara göre yüzde 20 oranında daha fazla bekleme süresi vadediyor. Cihaz, üst seviye telefonlarda görmeye alışık olduğumuz üzere 3 GB RAM barındırıyor. İş ve kişisel hatların ayrı bir şekilde kullanılabilmesi adına birçok farklı ülkede satışa sunulan cihazlarda çift SIM kart desteği de sunuluyor.

Huawei, P8 ile birlikte tasarım anlamında da önemli değişimlere gidiyor. Yalnızca 6,4 milimetre inceliğindeki P8, incelik yarışında rakiplerinin birçoğunu geride bırakmayı başarıyor. 3 katmanlı gövde tasarımına sahip cihaz bu yapısı sayesinde sağlamlığını da artırıyor. Çelik alaşımdan üretilen arka kapak, telefonu her türlü dış etmenden koruyor.

huawei

Cihazın arayüzünde de önceki modele göre farklılıklar bulunuyor. Yeni kaydırma hareketleri ekleyen Huawei, P8’de çift tıklamayla ekran görüntüsü almayı sağlıyor ve daire çizerek istenen içeriği kopyalamayı mümkün hale getiriyor.  Telefonu sesle bulma özelliği ile de cihazın telefonu kaybetme derdi ortadan kalkıyor.

P8’de esas önemli adımlar kamera kısmında atılıyor. Cihazın arka tarafında 13 megapiksel, önünde ise 8 megapiksel çözünürlükte kamera yer alıyor. Yenilikçi optik görüntü sabitleme teknolojisi, 1,2 dereceye kadar artırılabilmesi ile titreşimden kaynaklanan görüntü bozulmalarını en aza indirgiyor. Dünyanın ilk dört renk RGBW sensörü ile birlikte gelen cihaz, yüksek kontrastta parlaklığı yüzde 32 oranında artırıyor ve düşük ışıkta yüzde 78 oranında azaltıyor.  Görüntü algılama ve gürültüyü azaltma teknolojisi sayesinde çok yüksek veya çok düşük ışık alan ortamlarda dahi kaliteli fotoğraflar elde edilebiliyor. Işık izi modu ile karanlık yerlerde bile ışığın olduğu noktalar hızlıca ölçümleniyor ve detaylı fotoğraflar çekilebiliyor. Yönetmen modunda P8 ile birlikte üç farklı Android cihazından video çekimi yapılıyor ve yapılan farklı açılardan yapılan bu çekimler cihaz üzerinden kontrol edilebiliyor.

Arasında Türkiye’nin de bulunduğu 30’dan fazla farklı ülkede piyasaya sürülecek olan Huawei P8’in Avrupa’da nisan ayında, Amerika’da ise mayıs’ta raflardaki yerini alacağı ifade ediliyor. Fiyatının ise 530 dolar olacağı dile getiriliyor.