reklamı kapat

POPÜLER

700 dolara inşa edilen “masalsı” mini ev

Sıkıcı küçük projelerden sıkılmış bir makersanız belki de çalışmalarınızı “bir parça” büyütmeniz mümkün. Fotoğrafçı Alla Ponomareva‘nın hazırladığı ahşap mini ev buna en iyi örneklerden biri.

Son dönemlerde “küçük evlere” olan ilgisi bir hayli artan Ponomareva, eşiyle beraber bir misafir evi oluşturmak için kolları sıvamış. Montana’da yaşayan çift, kısa bir araştırma sonucunda mini evlere karşı büyük bir ilgisi olan mimar ve tasarımcı Derek Diedricksen‘dan a-frame ev taslağı satın alarak işe koyulmuş. İlk olarak kapalı bir alanda, daha spesifik olmak gerekirse ahırlarında, ahşaptan tabanı oluşturan çift, bunu bir traktörle evin bulunmasını istedikleri noktaya taşımış. Sonrasında ise planın devamı işleme sokulmuş.

A-frame tasarımıyla şekillenen bu evde ağırlıklı olarak dönüştürülenilir malzemeler kullanılmış. Pencere çerçeveleri, çivi, tahta döşemeler ve çatı örtüsü gibi malzemelerse çiftin evinde halihazırda bulunuyormuş. Evde kullanılmayan malzemeleri değerlendiren çiftin oluşturduğu mini evin maliyeti 700 dolar olarak belirtiliyor.

Yaklaşık 7,4 metrekarelik evin içinde iki adet tek kişilik yatak yer alıyor. Çift eve, birkaç raf, kamp ocağı, atıştırmalık ve bardak çanak yerleştirmeyi de ihmal etmemiş. Mini evin içindeyse ne yazık ki bir tuvalet yer almıyor. Ancak yapının kamp meraklıları için fazlasıyla konforlu olduğu söylenebilir. İnşa aşamasını adım adım anlatan Ponomareva blog yazısına buradan ulaşabilirsiniz.