reklamı kapat

POPÜLER

ABD drone’lara kayıt zorunluluğu getiriyor

Amerikan Federal Havacılık İdaresi (FAA), ABD’deki tüm drone sahiplerinin cihazlarını kayıt ettirmeleri gerektiğini, aksi takdirde para cezalarıyla karşılaşabileceklerini duyurdu.

Drone uçurmaktan büyük keyif alan kullanıcılar olsa da onların kendi etraflarında uçmalarından rahatsız olan da pek çok insan var. Drone’ların bu tip problemlere yol açmasının yanı sıra bir de yasaklı bölgelere girmeleri sorunu var. FAA, tüm bu sorunlara çözüm üretebilmek için bir yasal düzenlemeye imza atıyor. 19 Şubat 2016’ya kadar 250 gramla 25 kilogram arası ağırlığa sahip tüm modeller, ülke genelinde geçerli olmak üzere kayıt altına alınmak zorunda.

FAA’nın resmi basın bildirisinde belirttiğine göre kayıtlar 21 Aralık itibarıyla alınmaya başlayacak. Son gün ise 19 Şubat 2016. FAA’dan birden fazla drone için tek bir sertifika alınabiliyor fakat sertifikaların üç yıl sonunda yenilenmesi gerekiyor.

Artık drone sertifikası olmayanın drone uçururken ekstra dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü drone’unu kayıt ettirmeyen kullanıcılara 27.500 dolara kadar para cezaları uygulanabilecek. Drone’un suça karışması durumunda ise ceza 250 bin dolara kadar çıkıyor.

YORUMLAR