reklamı kapat

POPÜLER

Vantage Robotics drone

İki yılın ardından CNN’e çok tartışılacacak drone izni [Video]

CNN, Federal Havacılık Kurulu’ndan uzun zamandır peşinde koştuğu drone iznini almayı başardı. CNN’in aldığı bu izin çok tartışılacağa benziyor.

Amerika sınırları içerisinde çok tehlikeli olduğu için büyük kalabalıklar üzerinde drone kullanmak yasak. Bilindiği üzere drone’lar çok uzun batarya ömrü sunamıyor ve anlık yanal rüzgarlar sonucunda yere çakılabiliyor. İşte bu yüzden bu uçuşu yasaklayan Amerikan Federal Havacılık Kurulu, koyulan kuralda özel bir feragat gerçekleştirdi. CNN’e büyük kalabalıklar üzerinde uçuş izni verdi. Bu tarz çalışmalara çok ihtiyaç duyan CNN, iki yıllık bir çalışma sonrasında bu izni almayı başardı.

Hangi drone modellerinin uçuş izni var?

Bu noktada istediği her modeli havalandıramayacak olan kurum, sadece Vantage Robotics firmasının “Snap” isimli hava aracıyla çekim yapabilecek. Oldukça hafif olan ve pervaneleri korumalı olan Snap, gövdesi ile pervaneleri arasında manyetik bir bağlantı kuruyor yani bir sorun olduğunda alttaki kalabalığı çok büyük sorunlar beklemiyor. Bu tarz izinleri şartları sağlayan diğer kurum ve kuruluşlara da vermesi beklenen FAA, biraz korkutucu bir sürece adım atıyor gibi görünüyor. Haberin devamında Vantage Robotic’in Snap isimli drone’una ait tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Peki sizce kalabalıklar üzerinde uçuş izni verilmeli mi?

Vantage Robotic Snap