reklamı kapat

POPÜLER

drone

İzinsiz drone uçurmanın cezası cep yakıyor

Drone teknolojisi giderek gelişiyor ve kullanımı da yaygınlaşmaya başlıyor. Öyle ki pek çok global firma bu teknolojiyi hizmet sektöründe değişik amaçlarda kullanmayı planlıyor. Pek bilinmese de ülkemizde izinsiz drone uçurmanın cezası oldukça yüksek!

Hürriyet’in haberine göre geçtiğimiz süreçte 11 kuruluş daha İnsansız Hava Aracı yani kısaca İHA olarak anılan droneları uçurmak için yetki almaya hak kazandı. Bu vesileyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) izinsiz drone kullanmanın cezası bir kez daha gündeme gelmiş oldu. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü‘nden yapılan açıklamada şu sözler kullanıldı: “Bu yıl 11 kuruluş Genel Müdürlüğümüzden İHA Eğitim Kuruluşu Yetkisi almaya hak kazandı. Böylece ülkemizdeki İHA Eğitim Kuruluşlarının sayısı 25’e yükseldi. Kayıtlı İHA sayısı 24 bin 866’e, İHA pilot sayısı ise 31 bin 194’e ulaştı. İzinsiz veya kayıtsız, tescil olmadan uçuş yapan şahıslara ve İHA pilotlarına 6 bin 868 TL, uçuş izni almadan yapılan İHA uçuşlarında ise 11 bin 447 TL para cezası kesilmektedir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada net bir şekilde anlaşılıyor ki izinsiz şekilde drone kullandığınızın fark edilmesi durumunda yüklü bir ceza ödemek gerekebiliyor. Bu sebeple drone kullanımından önce SHGM‘den tescil almak gerekiyor.

İlginizi çekebilir

Katlanabilir drone: Yuneec Mantis Q