reklamı kapat

POPÜLER

Twitter’da kullanıcıları veya kelimeleri sessize alma [Nasıl yapılır?]

Twitter pek çok şeyden haberdar olmak ve iletişimde kalmak için oldukça ideal bir sosyal medya platformu. Fakat bu haberdar olma durumu kimi zaman can sıkabiliyor. Özellikle de dizilerin yeni sezonları başladığında…

Bildiğiniz gibi Game of Thrones, The Walking Dead ve Westworld gibi yabancı diziler büyük ilgiyle takip ediliyor. Kimileri bölüm çıkar çıkmaz izleme şansına sahipken kimileri iş yoğunluğundan uygun bir zamanı beklemek zorunda kalıyor. O zamana kadar Twitter’da tabir-i caizse “spoiler yememek” için mücadele veriyoruz. Bunun için genelde Twitter’a girmemeyi tercih ediyoruz fakat aslında spoilerdan uzak durmanın çok daha basit bir yolu var.

Herkes bilmese de Twitter’ın sessize alma özelliği gördüğünüz paylaşımları kontrol etmenizi sağlıyor. Diğer hesaplar, belirli kelimeler, cümleler, kullanıcı isimler, emojiler ve etiketleri sessize alınabiliyor. Bu sayede artık sızdırılan bilgilerin keyfinizi bozması söz konusu olmuyor.

Sessize alma özelliği

Kısaca özetlemek gerekirse, sessize alma özelliği kimseyi engellemiyor veya takipten çıkartmıyor. Fakat bir kullanıcıyı sessize alırsanız o hesabın Tweetleri sayfanızda gözükmüyor. Bu tweetlerinin hepsi ilginizi çekmese de arkadaşlarınızla iletişimde kalmak için çok iyi bir yöntem. Sessize alınmış hesaplar, sizin onları sessize aldığınıza dair bir bilgilendirme almıyor ve sizi tweetlerinde etiketlediklerinde veya doğrudan mesaj attığında bildirim almaya devam ediyorsunuz. Bildirimlerini sayfanızda görmek istemiyorsanız takip etmediğiniz hesapları da sessize alabilirsiniz. Böylece istemediğiniz bilgiler paylaşan kişi ve hesapları engellemeden ana sayfanızdan uzak tutabilirsiniz. Bunun için kullanıcıların tweetlerinden birini bulmanız ve “sessize al” seçeneğine basmanız yeterli.

Belirli kelimeleri sessize alma

Üstelik sessize alma özelliği sadece kullanıcılar için geçerli değil. Belirli kelimeler, cümleler, kullanıcı isimler, emojiler ve etiketleri sessize alarak spoilerdan kaçınmanız mümkün. Bunun için Ayarlar ve Gizlilik sekmesine gidip, sessize alınan kelimeler kategorisine basmanız gerekiyor. Ardından ana sayfanızda görmek istemediğiniz isim, kelime, ifade veya etiketleri birer birer ekleyecek spoilerdan arındırılmış bir ana sayfa elde edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR