reklamı kapat

POPÜLER

Gözünüz aydın, artık Twitter’da takip ettiğiniz kişileri “sustur”manız mümkün

Dünyanın en popüler sosyal ağlarından biri olan Twitter, çok uzun süredir beklenen bir değişikliğe imza attı. Birçok sosyal ağda benzeri olan “susturma” özelliği nihayet kullanıma sunuldu. Artık takip ettiğiniz kullanıcıları takip listesinden çıkarmadan gönderilerinin akışınızda görünmesini engelleyebiliyorsunuz.

Twitter’ın “mute” adını verdiği yeni özellikle seçtiğiniz kişileri susturabiliyor/sessize alabiliyorsunuz. Bu da o kişilerin tweet ve retweet’lerinin ana Twitter akışınızda görünmemesini sağlıyor. Ayrıca bu özelliği aktif hale getirdiğinizde o kişinin gönderileriyle ilgili anlık bildirim ve SMS de almıyorsunuz. Sessize aldığınız kişi sizin tweet’lerinizi görebiliyor, retweet edip favoriye alabiliyor. Ancak yaptığı bu işlemlere dair size hiçbir bildirim gelmiyor. Sessize aldığınız kişileri istediğiniz an eski duruma döndürebiliyorsunuz.

Twitter
iOS ve Android uygulamasının yanı sıra web üzerinden de istediğiniz kişileri sessize alabiliyorsunuz. Bunun için kişinin bir tweet’ini ya da profilini açıp “more” seçeneğini kullanmanız gerekiyor. Değişiklik şu an için yalnızca belli kullanıcılara açılmış durumda. İlerleyen günlerde tüm kullanıcılar sessize alma özelliğini kullanmaya başlayabilecek.

Bu yeniliğin, ülkemizde “#takipedeniUNFsuztakipederim” vb. hastag’lerin yaygınlaşmasına neden olacağı ve önemli sayıda Twitter kullanıcısı tarafından yalnızca takipçi artırmak amacıyla kullanılacağı ise ne yazık ki kesin.