reklamı kapat

POPÜLER

Audi, 570 beygir güç üreten lazer farlı R8 LMX’i duyurdu

Audi, süper spor otomobili R8‘in bugüne kadarki en güçlü seri üretim varyantı olan yeni LMX‘i duyurdu. Dünyanın lazer farlı ilk seri üretim otomobilini çıkarmayı planlayan BMW’ye fark atarak lazer farı herkesten önce kendi bünyesinde sunan R8 LMX, gücüne güç katan motoru ve tasarımıyla da otomobil severlerin iştahını kabartıyor.


60 km/s hızının üzerine çıkıldığında etkinleşen lazer far sistemi, LED farlara destek olarak çalışıyor. Yolda daha geniş kapsamlı ve güçlü bir aydınlatma sağlayan lazer farların kapsam bakımından LED’leri ikiye katladığı iddia ediliyor. R8 LMX’in kameralı sensör sistemi yoldaki diğer sürücüleri saptayarak far gücünü çevresine göre ayarlıyor, böylece far ışıklarının parlaması ve başka sürücülerin dikkatini dağıtması önleniyor.


LMX’in tek marifeti farlarında değil tabii. Aracın teknik özellikleri R8 V10‘a benzese de LMX 570 beygir güç üretiyor. 3,4 saniyede saatte 96,5 km hıza çıkabilen otomobilin maksimum hızı da saatte 320 km. Normal V10 Plus modelindeki gibi 520 Nm tork üreten LMX’te 7 ileri çift kavramalı S-tronic şanzıman ve quattro dört tekerlekli çekiş bulunuyor.


LMX’in tasarımındaki ufak değişiklikler aracı önceki R8 modellerinden ayırıyor. Ön tampon altı spoylerin yanı sıra motor kapağında, arka rüzgarlıkta ve difüzör gibi yerlerde karbon fiber kullanılmış. Model, Ara mavisinin yanı sıra mat Daytona grisi ve metalik Mythos siyahı seçenekleriyle geliyor. 20 jantlı tekerleklerde kırmızı kaliperler ve karbon seramik disk frenler göze çarpıyor.


Lazer mavisi temanın devam ettirildiği iç tasarımda Nappa deri koltuklarda Sepang mavi dikişler ve Ara mavisi arkalıklar bulunuyor. Alcantara tavan döşemesi, deri kapı panelleri, zemin matları ve direksiyon kaplamasında da mavi dikiş detaylarına yer verilmiş.


R8 LMX’in haziran ayında İngiltere’de düzenlenecek Goodwood Festival of Speed’de görücüye çıkması bekleniyor. Araçtan 99 adet üretecek olan Audi, fiyatların 280 bin dolardan başlayacağını da açıkladı.