reklamı kapat

POPÜLER

Motor sporları imzasının görkemli kutlaması: R8 Coupe Audi Sport Edition

Sınırlı sayıda üretilecek olan R8 Coupe Audi Sport Edition, Audi’nin yeni performans imzasına özel kutlaması olarak karşımızda.

Audi binek otomobil segmentinin en tepesinde yer alan R8, sınırlı üretim versiyonlarla karşımıza çıkmaya devam ediyor. Son olarak Final Fantasy‘nin on beşinci bölümü olan Kingsglaive özel olarak Star of Lucis isimli sınırlı üretim R8 versiyonuyla koleksiyonerlerin gözlerini kamaştıran Audi bu kez Quattro GmbH’nin yerine “Audi Sport GmbH” adını verdiği markasınına kutlama yapmak için R8’i kullanıyor. New York Otomobil Fuarı kapsamında ilk kez meraklılarıyla buluşan olan özel üretim R8’in güç ünitesiyse diğer modeller ile benzerlik gösteriyor.


Aracın karakteristik farklarına geçmeden evvel diğer versiyonlarla benzerlik gösteren teknik değerlerini belirtmekte fayda var. 5.2 litre hacimli on silindirli motorun görev yaptığı R8 bu motoruyla 610 beygir güç ve 540 Nm tork değerlerine sahip. Toplamda 1715 kilogram ağırlığa sahip olan R8 yedi ileri şanzımanıyla saate maksimum 330 kilometre hıza 0‘dan 100‘e ise 3,2 saniyede çıkabiliyor. Toplamda sadece 200 adet üretilecek olan modelde yapılan değişimlere baktığımızda gümüş, kırmızı ve siyah renklerden oluşan özel bir grubun kullanıldığını görüyoruz. 20 inç büyüklüğündeki alüminyum jantların kullanıldığı modelde ön lip ve arka difüzörde de küçük değişimler yer alıyor.


Bu tarz versiyonları özel kılan detaylardır ve Audi’nin bu anlamda başarılı bir iş çıkardığını söylemek gerekiyor. R8’in kapılarını açtığımızda 200 ile sınırlı olan üretim rakamının kaçıncısı olduğunu gösteren ışıklandırılmış kapı çıtaları ilk olarak gözümüze çarpıyor. Nappa döşemenin kullanıldığı koltuklar dış tarafta da izlerini gördüğümüz siyah- kırmızı renk kombinasyonu ve R8 logosunu barındırıyor. Audi’nin “Sürüş seçimi” adını verdiği üç farklı modun sunulduğu modelde bu anlamda da standart versiyonlarda gördüğümüz kokpit tasarımı hakim. Bu kontrol ünitelerinin arasında sürüşün yanı sıra egzozun da olduğu hatırlatmakta fayda var. Audi’nin siparişlerini mayıs ayında almaya başlayacağı model 162.900 dolarlık yurt dışı fiyatıyla kullanıcılara sunulacak. Aracın teslimatlarıysa yaz sonuna doğru başlayacak.