reklamı kapat

POPÜLER

Windows’un efsane oyunu Solitaire nasıl ortaya çıktı? [Video]

En yaratıcı insanların çoğunun sıkılan insanlar olduğunu söylesek yanlış olmayız sanırız. Bu insanlar sıkıntılarını giderebilmek için çok ilginç yollar deneyebiliyor ve bu neticede ortaya çok ilginç işler çıkabiliyor. Solitaire’in doğuşunun da işte böyle sıkılmış biri sayesinde gerçekleştiği belirtiliyor.

Solitaire kuşkusuz hepimizin hayatında en az bir kere oynamayı denediği bir oyun. Çok basit bir mantığa sahip olsa da uzun saatler boyunca ekran başına kilitleme potansiyeliyle fark yaratan oyun, Windows’ta uzun yıllardır bulunuyor ve milyonlarca kişi tarafından oynanıyor. Microsoft ilk başlarda bu oyunu Mouse’un kullanımını öğretmek için bir eğitim aracı olarak kullanıyordu. Fakat zaman geçtikçe ve mouse kullanımını öğrenmek gibi bir şey anlamsız hale geldiğinde bu oyun tam bir bağımlılık haline geldi.

1988 yılında geliştirilen oyunun çıktığı dönemlerde çok fazla oyun bulunmuyordu. Eğer canınız sıkılıyorsa ve oyun oynamak istiyorsanız en mantıklı yol oyunu kendiniz geliştirmekti. Böyle bir zamanda oyunu yapan Wes Cherry’nin yapımı Windows’un ikonik uygulaması haline geldi ve 27 yıl boyunca işletim sisteminin önemli bir yazılımı olarak kaldı.

Uygulamayı geliştirdiği sıralarda stajyer olduğunu ve dolayısıyla oyundan herhangi bir gelir elde etmediğini belirtiyor. Bu zamana kadar dağıtılan her Solitaire için 1 peni alsa bugün çok zengin olacağını söyleyen Cherry, maalesef bunun gerçekleşmediğini söylüyor.

VİDEO