reklamı kapat

POPÜLER

Audi’nin performans imzası değişiyor

30 Kasım 2016

Audi, Quattro departmanında yenilenmeye giderek isim değişikliği kararı aldı.

Otomobil dünyasında kullanılan bazı kelimeler, üreticinin artık imzası haline gelir. Mustang diyince Ford, Thor’un Çekici denilince Volvo, Camaro diyince Chevrolet gibi örneğini kolaylıkla artırabileceğimiz literatür kelimeleridir bunlar. Bahsettiğimiz kelimelerden birisi de Quattro. Audi’nin Dünya Ralli Şampiyonası’nın en başından beri organizasyonlarda fark yarattığı dört tekerlekten çekiş sistemi artık Alman deviyle özdeşleşmiş bir isim olarak akıllarımızdaki yerini koruyor. Lakin Audi, Quattro GmbH departmanının isminde değişikliğe gitme kararı alarak yeni bir yapılanmaya yöneldi.

audiquattro2
Günümüzde RS serisi başta olmak üzere Audi’nin performans modellerinin de geliştirilmesi konusunda önemli rol üstlenen Quattro GmbH imzası yerini “Audi Sport GmbH” ismine bırakmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki 18 aylık süreç içinde toplamda sekiz yeni modelini Audi Sport imzasıyla çıkaracağını açıklayan Alman devi, isim değişikliğine gidilen departmanın, ileriki süreçte sunulacak modellerde kullanılacak parça geliştirmeleri ve aksesuarlardan da sorumlu olacağını açıkladı. Mart ayının başında Quattro departmanı CEO görevine getirilen Stephan Winkelmann, isim değişikliğinden etkilenmeden görevine devam edecek. Audi’nin Quattro gibi özgün bir imzayı ileriye taşımak yerine isim değişikliğine gitmesi şaşkınlık yaratmadı değil.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Audi’nin performans imzası değişiyor” için 9 cevap

 1. değişik dedi ki:

  Quattro 4 teker çekiş sistemini rahatlıkla ifade edebiliyorken “Audi Sport”tan bunu anlamak çok güç. Her sport olan araba quattro olmayabilir sonuçta?

 2. İngo dedi ki:

  Emin misiniz ? İsmi değişen quattro gmbh, quattro değil.

 3. Ozan Öğretmenoğlu dedi ki:

  Quattro faaliyetlerine devam edecek onda bir sorun yok. Dediğiniz gibi artık quattro gmbh yerine bu isim kullanılacak

 4. İngo dedi ki:

  Yani yazıdan anladığım şeyin aksine ızgarada quattro yazmaya devam edecek değil mi ?

 5. Ozan Öğretmenoğlu dedi ki:

  Şu anlık görünen quattro etiketini tamamen ayrı bir markaya dönüştürme yolunda Sport olarak tamamen değiştirdikleri yönünde. Haberde de olduğu gibi “Sport” ismini çekiş sistemi değil tüm performans aksesuarlarında da kullanmayı planlıyorlar. Quattro etiketini Audi Sport adı altında üretilen modellerde göremeyebiliriz. Şahsen ben bu hareketi gereksiz bulanlardanım. Quattro gibi bir değerin isim değişikliği altında başka bir markanın altına girmesi ne kadar doğru üstüne çok tartışılır.

 6. değişik dedi ki:

  Tüm performans aksesuarlarında da mı göreceğiz? Şuan işler benim tarafta bayağı karıştı. Audi Sport olan bir araba hem quattro hem de s-line mı olacak? Audi Sport olmayan bir araç quattro olamayacak mı? Yoksa bu Mercedes’lerdeki gibi hem AMG araç hem de AMG donanım paketi olarak mı sunulacak?

 7. Ozan Öğretmenoğlu dedi ki:

  Son söylediğiniz opsiyon en yüksek ihtimal önümüzdeki yıl ilk meyvesini göreceğiz 🙂

 8. ingo dedi ki:

  Bence ortada hepimiz tarafından yaşanan bir yanlış anlama var. Audi’nin quattro ismini kaldırmasına imkan yok çünkü quattro ayrı bir şirket. quattro gmbh ise Audi’nin performans geliştirmeleri üzerine kurduğu bir şirket. quattro’nun ızgaralardan kalkması demek quattro sayesinde adeta çağ atlamış Audi’nin vefasızlığı ve birçok quattro tutkununun Audi’ye veda etmesi demek olacağından sadece quattro gmbh isimli şirketin Audi sport adını alacağını düşünüyorum ki bu gayet yerinde bir hamle. Öngörüm 4×4 bir A5’te A5 2.0 T sport quattro şeklinde yer alır şeklinde. 4×4 araçlar quattro amblemini taşıyacaktır, hayran kitlesini kaybetmek istemiyorsa taşımak zorunda.

 9. Ozan Öğretmenoğlu dedi ki:

  “Günümüzde RS serisi başta olmak üzere Audi’nin performans modellerinin de geliştirilmesi konusunda önemli rol üstlenen Quattro imzası yerini “Audi Sport” ismine bırakmaya hazırlanıyor.” haber içerisinde de dediğinizden farklı birşey yok. Quattro şirketinin adını değiştirme hamlesi var bunu siz gerekli ve yerinde görüyorsunuz bazıları da gereksiz olarak görüyor. Quattro ismini taşıması ve aracın üzerinde kesinlikle bulunması konusunda sizinle hem fikirim ve bu hamlenin gereksiz olduğunu düşünenlerden.