reklamı kapat

POPÜLER

ABT’den R8’e göz kırpan 500 beygirlik sınırlı üretim “rüzgar gülü”: Audi TT RS-R [Video]

Popüler performans geliştiricisi, R8’in ardından bu kez TT RS’i programına dahil ederek, ortaya yeni bir performans canavarı çıkartıyor.

Audi’nin en popüler performans geliştiricilerinden birisi olan ABT‘nin hayata geçirdiği projelere kayıtsız kalmak bir hayli zor. Motor dinamiklerinin yanı sıra araçların gövde modifikasyonları üzerinde de 1896‘dan beri ciddi iyileştirmeler yapan Johann Abt, Volkswagen grubu ağırlıklı çalışıyor. Son olarak Audi ürün gamının en tepesini temsil eden R8 üzerinde 630 beygirlik bir iyileştirmeyi mart ayında karşımıza çıkartan ABT ekibi, bu kez bir anlamda R8’in bebeği niteliğinde bir geliştirme olan TT RS-R‘ı meraklılarıyla buluşturuyor. Yapılan iyileştirmelerle neredeyse fabrika çıkış R8 dinamiklerine gelen TT RS, doğrusunu söylemek gerekirse bizleri fazlasıyla heyecanlandırmayı başardı.


50 adet roadster ve 50 adet coupe olmak üzere toplamda sadece 100 örneği bulunacağı açıklanan TT RS-R’da ciddi bir performans artırma işleminden geçen 2.5 litre hacimli beş silindirli motor yer alıyor. Yapılan iyileştirmelerle beygir bazında 100, tork bazındaysa 90 Nm ek güç elde edilen bu motorun son hali toplamda 500 beygir güç ve 570 Nm tork üretir hale getirilmiş. Bu artıştan hızlanma ve maksimum sürat değerleri de nasibini alıyor elbette. 0’dan 100’e hızlanması yarım saniye iyileştirerek 3,4 saniyede tamamlayabildiğini gördüğümüz TT RS-R, bu hızlanma değeriyle R8’e kafa tutuyor. ABT’nin açıkladığı maksimum sürat değeriyse yaklaşık yaklaşık 280 km/s. Geliştirme kapsamına gövde bölümünü de alan ekip tamamı karbon fiber parçalardan olan komple bir paketi araca entegre ediyor. Ön lip, tampon, marşpiyel, difüzör ve paslanmaz egzoz sistemini içerisine alan bu gövde eklentilerine son nokta 20 inç’lik hafif alaşım jantlarla konulmuş. Fiyatıyla ilgili henüz net bir bilginin olmadığı TT RS-R performans tutkunlarının yanı sıra koleksiyonerlerin de gözdesi olmaya aday.