reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Acer Liquid E Ferrari

Acer’ın Ferrari ile olan iş birliği sayesinde iki markanın tutkunlarına hem özel hem de başarılı teknolojik ürünler sunuluyor. Bilgisayarların yanı sıra Acer, Ferrari ve F1 fanatiklerine şimdi de Android işletim sistemli gelişmiş bir mobil iletişim ve eğlence cihazıyla “merhaba” diyor. Acer Liquid E, genel özellikleri itibariyle mevcut güçlü mobil iletişim cihazlarına rakip olabilecek seviyede bir cihaz. Acer, bu modelin Ferrari özel versiyonunu Türkiye’deki kullanıcılara yurt dışıyla neredeyse aynı fiyata sunarak önemli bir başarıya imza atmayı hedefliyor. Özellikle Ferrari ve F1 fanatiklerinin büyük ilgisini çekeceğini düşündüğümüz cihaz, eskiden olduğu gibi özel ürünlerin yeni teknolojilerden yoksun olması sorununa da bir son veriyor. Android işletim sistemiyle çalışan Acer Liquid E Ferrari, donanımıyla da piyasanın başarılı modellerine kafa tutabilecek seviyede. Ferrari için özel olarak kişiselleştirilen cihazda doğal olarak Ferrari kırmızısı ağırlıklı olarak kullanılmış. Boyutları itibariyle çok küçük bir mobil iletişim cihazı sayılmaz. Fakat dışında kullanılan malzemelerin kalitesi ve nispeten ince gövdesiyle elde çok hoş bir his uyandırıyor. Cihazın üst ve alt kısımları eğimli olarak tasarlanmış. Kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışan LCD ekranı 3.5 inç büyüklüğünde ve 480×800 piksel çözünürlük sunuyor. Hareket algılayıcı sayesinde ekran otomatik olarak yatay konuma geçebiliyor. Yine yakınlık algılayıcısı sayesinde cihazı çevirerek sesini kapama ve kulağınıza götürdüğünüzde ekranı kapama fonksiyonları mevcut. Cihazın sol yanında sadece güç düğmesi bulunuyor. Dokunmatik modellerde standart olarak bu tuş aynı zamanda ekran kilidine atanmış durumda. Sağ yanda ses kontrol tuşları ve kamera tuşunu görüyoruz. Standart miniUSB bağlantı noktası cihazın altına yerleştirilmiş. Üst kısımda ise bağlantı anlamında sadece 3.5 mm standart kulaklık çıkışı bulunuyor. Parlak siyah plastikle kaplanmış olan üst kısımda aynı zamanda bir takım bildirim ışıkları bulunuyor. Şarj, mesaj ve çağrı bildirimlerini ekranı aktif hale getirmeden de görebiliyorsunuz. Bu hem pratik bir kullanım sunuyor hem de sadece yeni bir bildirim var mı diye ekran ışığını açmak zorunda kalmadığınızdan pil ömrünü uzatıyor. Android işletim sistemi için zaruri olan kontrol tuşları da dokunmatik olarak tasarlanmış ve ekranın hemen altına yerleştirilmiş. Ferrari özel versiyonu olduğu için cihazın arkasında Ferrari logosu bulunuyor.

Advertisement

FERRARI KIRMIZISI
Acer Liquid E Ferrari modeli, markaya özel içeriklerle yüklü halde geliyor. Masaüstü resmi, Ferrari fotoğraf ve videoları sadece bu cihazla sunulan özel içerikler arasında. Fakat cihazla birlikte Ferrari veya Formula 1 için genel bir uygulama bulunmaması üzücü. F1 yarışlarını takip edebileceğiniz bir uygulama hiç fena olmazdı. Cihaz Android işletim sisteminin standart arayüzünün Acer tarafından elden geçirilmiş verisyonuyla çalışıyor. Acer UI 3 olarak isimlendirilen arayüz, ana ekran sayfalarında özel widget uygulamalarından oluşuyor. Toplam beş sayfadan oluşan ana ekranda parmağınızı kullanarak sağa sola geçiş yapabiliyorsunuz. En baştaki sayfada ekranın sol tarafında başarılı bir animasyonla sıralanacak şekilde fotoğraf, video ve müzik dosyalarını görebiliyorsunuz. Bu hem galeri anlamında hem de içeriklere kolay erişim anlamında gayet başarılı bir iş çıkarıyor. Benzer şekilde en son sayfada sağ tarafta da sık ziyaret ettiğiniz internet siteleri küçük görselleriyle birlikte sıralanıyor. Android işletim sisteminin verdiği avantajla bu sayfaları farklı widget uygulamaları ve kısayollarla kendiniz de düzenleyebiliyorsunuz. Liquid E işletim sisteminin verdiği avantajla tüm Google servislerine kusursuz bir uyum sunuyor. Bunun yanı sıra popüler sosyal servisler için sunulan uygulamalar sayesinde Facebook ve Twitter’a kolayca erişebiliyorsunuz. Android Market Türkiye’de hizmet vermiyor biliyorsunuz. Bu sebeple Acer Liquid E Ferrari modeliyle Slide Me 4 isimli Market uygulamasıyla yüklü olarak geliyor. İsterseniz buradan oyun ve diğer uygulamaları edinebiliyorsunuz. Her ne kadar bu uygulama dükkanı Android Market kadar zengin olmasa da, Türkiye’de satılan diğer Android işletim sistemli modellerle birlikte sunulan diğer Market platformlarına göre oldukça zengin.

BAĞLANTILAR VE KAMERA
Üçüncü nesil şebeke desteğine sahip olan Liquid E Ferrari ile mevcut en hızlı mobil bağlantıları kullanabiliyorsunuz. Aynı zamanda Wi-Fi bağlantısına da sahip olan cihazla her yerde hızlıca internete erişebiliyorsunuz. Entegre A-GPS modülüne de sahip olan cihaz, en gelişmiş versiyonu Android üzerinde olan Google Haritalar servisiyle başarılı bir navigasyon deneyimi sunuyor. Böylece konum tabanlı servislerden sorunsuz bir şekilde faydanalabiliyorsunuz. Cihazın arkasında 5 megapiksel çözünürlük sunan bir kamera bulunuyor. HD olmasa da VGA çözünürlüğünde video kaydı da yapabilen kamera, hemen her kullanıcının günlük fotoğraf ve video ihtiyacını karşılayabilecek seviyede. Acer Liquid E Ferrari özel versiyonuyla birlikte bir de yine Ferrari logolu bir Bluetooth kulaklık ve 8 GB microSD kart hediye ediliyor. Kutu içerisinden çıkan kulaklık küçük boyutuyla oldukça kullanışlı. Telefonda kullanılan aynı malzemelerden üretilen aksesuar cihazla kusursuz bir uyum içinde.