reklamı kapat

POPÜLER

Sürpriz tablet: Acer Picasso [ön inceleme]

Hızla yayılan tablet akımına bir yeni marka daha katıldı. Acer, kasım ayında New York’ta tanıttığı Picasso isimli tabletiyle yeni bir alternatifi kullanıcıların beğenisine sunmaya hazırlanıyor. Android işletim sistemiyle çalışan Acer Picasso, boyutları ve donanımı itibariyle hem bir tablet hem de mobil iletişim cihazı. Tablet aynen Apple iPad gibi iki farklı versiyon halinde satışa sunulacak. İlk model sadece Wi-Fi bağlantısına sahipken diğeri hem Wi-Fi hem de 3G bağlantısı ile çalışabilecek. 10.1 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olan Picasso tablet, iPad’den daha büyük. 1280×800 piksel çözünürlük sunan ekran, kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışıyor. Oldukça hassas bir kullanım sunan dokunmatik ekran aynı anda dört farklı parmağı algılayabiliyor. Bu anlamda Acer’ın, dokunmatik teknolojiler açısından Apple’ın ciddi rakipleri arasında yer alacağını öngörebiliriz. Tabletin yan ve arka yüzeyi tıraşlanmış metal kaplamaya sahip. 13.3 mm kalınlığında olan cihaz kenarları daha ince olacak şekilde kavisli bir tasarıma sahip. Elde rahat bir tutuşu var. Wi-Fi versiyonu 745, 3G + Wi-Fi versiyonu 760 gram ağırlığında. Dikey tuttuğumuzda cihazın üst kısmında güç düğmesi, kulaklık ve mini HDMI bağlantıları bulunuyor. Sol yanda özel stand bağlantısı, sağ yanda ise ses kontrol tuşları, otomatik ekran döndürme kilidi ve kart yuvaları bulunuyor. İncelediğimiz ürün Wi-Fi’lı model olduğundan burada sadece microSD kart yuvası mevcut. Cihazın altında biri verici diğeri alıcı olarak çalışan iki adet USB bağlantı noktası bulunuyor.

ANDROID HONEYCOMB
Cihaz Android işletim sisteminin Honeycomb kod adlı versiyonuyla çalışacak. Her ne kadar incelediğimiz üründe Android 2.2 yüklü olsa da, satışa sunulduğunda tablet için özel olarak elden geçirilen versiyon Honeycomb ile çalışacak. Donanım anlamında da çok gelişmiş olan Picasso, 1 GHz hızında işlemci ve 512 MB kapasiteli RAM bellek ile çalışıyor. İvmeölçer ekranın otomatik olarak döndürülmesini sağlarken Gyro, cihazın üç boyutlu ortamdaki pozisyonunu hassas bir şekilde algılayabiliyor. Bu da artırılmış gerçeklik (augmented reality) içeren uygulamalar ve oyunlarda çok daha hassas bir kontrol imkanı tanıyor. Bunlara ek olarak Picasso üzerinde dijital pusula ve GPS modülü de mevcut. Böylece konum tabanlı servislerden yararlanabiliyor, hatta dijital pusula sayesinde haritayı baktığınız yönde görebiliyorsunuz. Güçlü donanımı sayesinde yüksek çözünürlüklü videoları oynatabilen Acer Picasso, D tip HDMI bağlantı üzerinden HDTV’lere bağlanabiliyor. Üstelik 1080p çözünürlüğünde videoları sorunsuzca aktarıyor. Rakiplerinden farklı olarak iki adet hoparlöre sahip olan tablet, arka yüzdeki bu birimler sayesinde stereo ses verebiliyor. Hatta sesi TV’ye veya kulaklığa aktardığınızda Dolby Mobile ses geliştirmesinden faydalanabiliyorsunuz. Picasso, sahip olduğu iki adet mikrofonla gürültü azaltma işlevi sunuyor.

İKİ KAMERA
Android işletim sistemiyle çalışıyor olduğundan tam işlevli bir mobil iletişim cihazı olarak da kullanılabiliyor. Sesli görüşme, SMS ve MMS gibi servislerin yanı sıra öndeki ikinci kamera sayesinde görüntülü görüşme de yapabiliyorsunuz. Picasso tabletin arka yüzündeki kamera 5 megapiksel çözünürlük sunuyor. Android 2.2 üzerindeki başarılı kamera uygulamasıyla kaliteli fotoğraf ve videolar çekebiliyorsunuz. Kamera tek LED lamba ile desteklenmiş. Bu denli güçlü bir kamerayla rakiplerine karşı avantajlı olduğu söylenebilir fakat bu kadar büyük bir cihazla fotoğraf ve video çekimi yapmanın biraz garip olduğu da bir gerçek. Picasso oyunlar için de güçlü bir platform sunuyor. Düşük enerji tüketimli Nvidia GeForce grafik hızlandırıcı çipiyle detaylı uygulama ve oyunları sorunsuzca çalıştırıyor. İncelediğimiz cihazda standart Android oyunlarında performansın gayet yüksek olduğunu gördük.

SON KARAR
Donanımı itibariyle çok güçlü bir tablet olan Acer Picasso, boyutunun fazla büyük olduğunu düşünmeyenler için seçim aşamasında ilk sıralara yerleşecek tercihlerden biri. Android Honeycomb versiyonu ile detaylıca incelemek için sabırsızlanıyoruz.

KAMERA
Acer Picasso
Cihazın arka kamerası 5, ön kamerası 2 megapiksel çözünürlüğe sahip.

TASARIM
Acer Picasso
Cihaz 13.3 mm kalınlığında ve 745 gram ağırlığında.

USB
Acer Picasso
Sunucu özellikli standart boy USB bağlantısı sayesinde çevre birimleri bağlanabiliyor.

ANDROID HONEYCOMB
Acer Picasso
Acer Picasso, Android’in tablet için geliştirilen versiyonu ile sunulacak.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Android Honeycomb

Şebeke
• GSM ve HSPA

Ekran
• 10.1 inç çok dokunmalı LCD (1280×800)

Hafıza
• 16/32 GB dahili
• 32 GB’ye kadar microSD kart

Kamera
• 5 megapiksel, otofokus, 720p video kaydı

İkinci kamera
• 2 megapiksel sabit fokus

Navigasyon
• GPS, dijital pusula
• Google Haritalar

Bağlantılar
• USB 2.0 sunucu
• microUSB 2.0 istemci
• Bluetooth
• Wi-Fi 802.11b/g/n
• HDMI D tip

Boyutlar
• 260 x 177 x 13.3 mm

Ağırlık
• 745 gram