reklamı kapat

POPÜLER

Apple, oyunbozanlık mı yapıyor? [Güncelleme]

Apple, bazı konularda işi iyice yokuşa sürmeye başladı desek yalan olmaz. Sony yetkilileri tarafından paylaşılan bir bilgiye göre Apple, Sony de dahil, bazı uygulama geliştiricilerine, e-kitap benzeri içeriklerini artık App Store üzerinden satamayacaklarını söylemiş. Yani bu şekilde Apple, kullanıcıların Sony Reader Store’dan e-kitap alıp okumalarını sağlayan Sony iPhone uygulamasını reddetmiş oluyor. iPad’i olanların e-kitap satın almak için Amazon.com gibi alternatiflere yönelmesi de mümkün olmayacak. Başka bir deyişle e-kitap harcamalarını Amazon.com’dan yapan iPad sahipleri, o e-kitap içeriğine iPad’lerinden ulaşamayacaklar.

Sony’nin dijital görüntüleme bölümünün başındaki isim olan Steve Haber, New York Times’a yaptığı açıklamada, oluşan bu durumun, pazarın şekillenmesini istedikleri yönün tamamen tersine giden bir gelişme olduğunun altını çiziyor: “İçeriği her zaman için olabildiğince fazla cihaza götürmek istedik; tek bir cihaz ve tek bir mağazaya değil.” Durum Amazon ve Kindle gibi platformlar için kötü haber anlamına geliyor. Onlara ve diğer üçüncü parti uygulama geliştiricilerine ait daha fazla içeriğe ulaşmak isteyecek olan iPhone ve iPad sahipleri, başka cihazlara yönelmek durumunda kalacak.

GÜNCELLEME
Apple’ın Sony’nin de aralarında bulunduğu bazı uygulama geliştiricilerinin e-kitap içeriklerini reddettiğine ilişkin haberlere Apple sözcüsü Trudy Muller’dan cevap geldi. Muller, konuyla ilgili yaptığı açıklamada kendi yönergelerinde bir değişikliğe gitmediklerini belirtiyor ve ekliyor: “Biz bir uygulamanın, kullanıcılara, uygulama dışından kitap satmasını talep etmiyoruz. Sadece aynı durumun uygulama içi satışlar için geçerli hale gelmesini istiyoruz.” Başka bir deyişle, kitaplarınızı, müziğinizi ve diğer medya içeriklerinizi sadece Apple’a ait iOS uygulamalarından almak zorundasınız diye bir durum yok. Ancak kullanıcılara şu seçeneğin de sunulması şart: Uygulama geliştiricilerin bu tip içerikleri, iTunes destekli olan ve içeriğin uygulama içinden satılabilmesine imkan tanıyan API’leri (uygulama programlama arabirimi) kullanılarak gerçekleştirmeleri gerekiyor. Uzun lafın kısası; Apple, bir uygulamanın, sizi e-kitap satın almak için tarayıcı üzerinden kendi sitesine yönlendirmesine izin vermiyor. Sony’nin Reader uygulamasının Apple tarafından reddedilmesinin sebebi de bu.

İLGİLİ HABERLER