reklamı kapat

POPÜLER

Sony, elektronik kitap okuyucu piyasasını da terk ediyor

2013’te zarar açıkladıktan sonra 2014’te de zarar bekleyen Sony, zarar eden VAIO PC’yi mayıs ayında elinden çıkarmış; oyun, kamera ve mobil cihaz departmanlarını güçlendirip medikal cihaz sektörüne girmeyi deneyeceğini belirtmişti. Yeniden karlılığı yakalamak adına Sony’nin belirlediği oyun planında yer alan bileşenler bu kadar netken pek de şaşırtıcı olmayan bir haber geldi ve Japon teknoloji devi elektronik kitap okuyucu piyasasından da çekileceğini açıkladı.

BBC‘nin haberine göre; yılın başında elektronik kitap mağazasını kapatan Sony, müşterilerini bunun yerine kendi elektronik okuyucusunu da pazarlayan Kobo‘ya yönlendirmeye başlamıştı. Amazon‘un Kindle serisinin bu alandaki tartışılmaz liderliğine ek olarak tablet ve phablet’lerin giderek yaygınlaşması Sony’nin yanı sıra Nook gibi rakiplerin de işini zorlaştırmış.

Aslında elektronik kitap piyasasında dengelerin nasıl değiştiğine bir süredir tanık oluyoruz. Zira Kanadalı Kobo da yine bu sene Amazon’a kafa tutma planları yapan Japon e-ticaret firması Rakuten’e geçmişti. Elektronik kitap okuyucu pazarının en canlı dönemi olan 2011’de 23 milyon cihaz satılmış olsa da bu rakamın 2017 itibarıyla 10 milyona düşmesi beklenirken Kobo, Amazon ve Nook’un çekişmesini izlemek ilginç olacak.

Elektronik kitap okuyucu piyasasındaki dev oyuncuların kıran kırana rekabeti sürüp Sony gibi devler eski kafalı dinozor durumuna düşedursun, basılı kitapların elektronik kitaplara olan üstünlüğünün daha uzun süre devam etmesi bekleniyor.