reklamı kapat

POPÜLER

Sony 2013’ün ardından 2014’te de zarar edecek

Bu yıl zarar etmekten korkması gereken sadece bilgisayar üreticileri değil. 2013 mali yılında 1,25 milyar dolarlık net zarar kaydeden Sony de yakın zamanda toparlanacak gibi görünmüyor. İki yıl üst üste zarar kaydetmeyi beklediğini açıklayan teknoloji devi, Mart 2015 itibariyle 489 milyon dolar zarar edeceğini öngörüyor.

Geçen yılın aynı dönemine göre satışlar yüzde 14,3 artmış olsa da Sony bu artışı yen para biriminde görülen düşüşe, akıllı telefon satışlarındaki ciddi artışa ve PS4‘ün piyasaya çıkmış olmasına bağlıyor. Mobil cihaz ve oyun departmanları Sony’ye önceki yıla kıyasla sırasıyla yüzde 29,6 ve 38,5 daha fazla gelir getirmiş. Dijital fotoğraf makinesi satışlarındaysa yüzde 2’lik bir düşüş yaşanmış; bu durum da fotoğraf makinesi pazarındaki genel küçülmeye bağlanıyor. Ancak Sony televizyon satışlarında artış sağlamayı başarmış.


VAIO PC bölümünü bu ayın başında satan Sony, kazançlara ilişkin öngörüleri buna bağlı olarak düşürmüştü. CFO’su kısa bir süre önce değişen Sony’nin 22 Mayıs‘ta uzun vadeli stratejisini açıklaması bekleniyor. Sony CEO’su ve başkanı Kazuo Hirai’nin “Tek Sony” adını alan yenilenme planı oyun, kamera ve mobil cihaz departmanlarını güçlendirmeyi, düşüşe geçen TV departmanını canlandırmayı ve medikal cihaz sektörüne girmeyi kapsıyor. Bu hafta başında pahalı olması nedeniyle OLED panellerden vazgeçtiğini ve 4K LCD TV’ler üreteceğini açıklayan Sony, Playstation Now ve yeni bir televizyon platformuyla bulut sektörüne hızlı bir giriş yapmayı da planlıyor.