reklamı kapat

POPÜLER

Sony 2011’de 6,4 milyar dolar zarar etti

Sony, uzun zaman önce öngördüğü miktarı ikiye katlayarak 2011 yılı içinde 6,4 milyar dolar zarar ettiğini duyurdu. Önceki gün, toplam işgücünün yüzde 6’sına denk gelen 10 bin kişiyi işten çıkartacağını açıklayan Sony, yaşadığı son kayıpla birlikte tarihinin de en büyük zararını yapmış oldu. Mart 2012’de sona eren mali yılda operasyonlardan 2,9 milyar para kaybeden şirketin büyük zararındaki en büyük neden ise Amerika kaynaklı 3,6 milyar dolarlık vergi gideri olarak belirtildi. Bu yılla birlikte, art arda 4 yıldır zarar eden şirketin toplan kaybı 11,3 milyar doları buldu.

Bu zararın ortaya çıkmasının diğer bir nedeni ise 8 yıldır üst üste zarar eden televizyon satışları. Şirkete ciddi anlamda zarar veren televizyon satışlarını ve şirketi tekrardan yükselişe geçirmek için Playstation’ın başındaki isim Kazuo Hirai’yi CEO’luğa getiren Sony, kaderini ona bağlamış gibi görünüyor. Şirketin kötü gidişinin diğer bir faktörünün de kullanıcıların Samsung ve Apple ürünlerini tercih etmesi olduğunu söylemek mümkün.

Tüm bu olan bitene ve büyük zarara rağmen Sony gelecekten umutlu. Şirket, 2013 martında bitecek mali yıl için şimdiden 2,2 milyar kar öngörüyor. Umarız bu öngörüleri doğru çıkar ve Sony teknoloji alanındaki faaliyetlerine sorunsuz olarak devam eder.

YORUMLAR