reklamı kapat

POPÜLER

Geleceğin ulaşım araçlarından biri olabilecek Aero-X 2017’de “yollarda”

Otomobil teknolojisinin geride kalan yüzyılda pek de büyük ilerleme kaydettiği söylenemez. Prensip olarak halen aynı şekilde çalışan ama daha gelişmiş özelliklere sahip araçlara biniyoruz günümüzde. Yıllardır hayalini kurduğumuz uçan otomobiler bize halen çok uzak. Sayısı az da olsa geleceği şekillendirecek ulaşım araçları üzerinde çalışanlar var neyse ki. Hatta Aerofex’in Aero-X’i gibi yakın bir zaman içinde “yollarda” görmemizin olası olduğu örnekler de mevcut.

Aero-X
Yerden üç metre yükseklikte uçan ve yüksek manevra kabiliyetine sahip Aero-X, saatte 72 kilometre hıza çıkabiliyor. Motosiklet gibi binilen araçla iki kişi yolculuk yapabiliyor. Aracın toplam taşıma kapasitesi 140 kilogram. Süzülür gibi uçan Aero-X her türlü koşulda konforlu bir deneyim vadediyor ve tam dolu depoyla 1 saat 15 dakika havada kalabiliyor. Yani günlük olarak kullandığınız otomobilinizi evde bırakmanızı sağlayabilecek yeterlilikte değil. Kapladığı yerin de normal bir otomobil kadar olduğu düşünüldüğünde başta park olmak üzere farklı sorunlara neden olacağı da kesin.

Aero-X
Helipokter ve drone’larda kullanılana benzer bir sistemle hareket eden Aero-X, karbon fiber pervanelere sahip. Üzerindeki ivmeölçer ve jiroskoptan gelen verileri ana sisteminde işleyebilen araç bu sayede rüzgarlı koşullarda da sarsıntısız ve dengeli bir şekilde uçabiliyor. 3,7 metreden yüksekte uçan tüm hava araçlarını kullanan kişilerin pilotluk lisansına sahip olması gerektiğini belirten Amerikan Federal Havacılık Kurulu standartları da karşılayan Aero-X, sürücüsü istese dahi belli bir yüksekliğin ve hızın üzerine çıkamıyor.

Aero-X’in satış fiyatının 85 bin dolar seviyesinde olması bekleniyor. 5 bin dolarlık bir depozite yatırarak, Aerofex’in web sitesinden ön sipariş verilebiliyor. Araca kavuşmak içinse 2017’ye kadar beklemek gerek.

VİDEO