reklamı kapat

POPÜLER

hava aracı

Otomobil direksiyonu ile kontrol edilen hava aracı prototipi [Video]

Birçok firma aktif olarak farklı hava aracı modelleri üzerinde çalışıyor. Bunlar arasında XPeng destekli HT Aero firması da yer alıyor.

Çin merkezli dev otomobil üreticisi XPeng desteğinde hayat bulan isim HT Aero, en son 2024 yılında gerçek yollara çıkarılması hedeflenen bir uçan otomobil modeli ile geçtiğimiz aylarda ses getirmeyi başarmıştı. O zaman konsept aşamasında gösterilen araç, fütüristik bir çizgiye sahipti. İki adet katlanabilen hareketli pervane üzerinde kurulan model, elektrikli bir temele sahipti ve araç için bünyesinde güvenlik için bir paraşüt sistemi barındırıyor açıklaması yapılmıştı. Halen 2024 yılı için gerçek olması biraz şüpheli olan araç, HT Aero firmasının hava taşımacılığı konusunda tek modeli de değil.

Şirketin bir de bu haberin merkezini oluşturan X2 isimli, normal yolda gitmesi için tasarlanmayan “uçan taksi” benzeri bir hava aracı da bulunuyor. Bu elektrikli model 130 km/s hıza çıkabiliyor ve 35 dakika boyunca havada kalabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu araç için kısa süre önce prototip testlerinden bir video yayınlayan firma, bu videoda XPeng CEO’sunun çok temel bir versiyon ile olan testini gözler önüne serdi. Sayfanın en üstünde izleyebileceğiz videoda en çok dikkat çeken şey ise normal otomobil direksiyonu oldu. Bir joystick ile beraber kullanılan bu otomobil direksiyonu, hava aracının yönlendirmesi sürecinde aktif olarak görev yapabiliyor.

Bu video ile sürücülerin uçan otomobilleri normal otomobilleri kullanır gibi kullanabileceğini göstermek isteyen firma, gelecek için büyük adımlar gerçekleştiriyor. Bu adımların gerçekten somut ve ticari geri dönüşler sağlayıp sağlayamayacağını ise zamanla hep birlikte göreceğiz.

Bu hava aracı videosu yanında bu da ilginizi çekebilir: Ses getiren yarı insansı robot Ameca