reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli uçan araç modeli: XPeng X2

Pazarın en yeni elektrikli uçan araç modeli: XPeng X2

Çin merkezli elektrikli otomobil firması XPeng Motors’a bağlı firma XPeng Huitian, XPeng X2 isimli elektrikli uçan araç ile karşımızda.

Uçan araç modelleri, özellikle de elektrikli olanları artmaya devam ediyor. Firmalar gelecekte ulaşımın bu araçlar ile yürütüleceğine inanıyor ve gelecek filmlerini gerçeğe dönüştürmek istiyor.

İşte bunların en yenisi olan XPeng X2, Çin merkezli olarak görücüye çıkarıldı. İki kişilik tasarlanan araç, bünyesinde yer alan sekiz adet elektrik motoru ile oldukça güvenli ve dengeli şekilde uçabiliyor.

Şimdilik halen prototip aşamasında olduğu ancak aktif olarak havalanabildiği gösterilen araç, modern tasarımıyla dikkat çekiyor. “Herkes için en güvenli uçan araç” gibi bir motto üzerinden lanse edilen XPeng X2 için, bazı teknik detaylar da verilmiş durumda.

Aktarıldığı kadarıyla 360 kg ağırlığı bulunan araç, bünyesindeki piller ile 35 dakika boyunca havada kalıyor ve maksimum 130 km/s hıza çıkabiliyor. Modelin uçuş süresi düşük çünkü boyutu ufak olduğu için taşıyabildiği pil kapasitesi oldukça sınırlı.

Gelişmiş sensörler ile otonom yani kendi başına uçuş yapabilen XPeng X2, gelecekte yer alıyor ancak bu geleceğin yani kişisel uçan araç kullanımın önümüzde 10 sene içerisinde dahi gerçek olması çok olası durmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli uçan araç modeli ile ses getiren XPeng, Tesla’yı taklit etmesiyle dalga konusu olmuştu

Tesla, biliyorsunuz elektrikli otomobil pazarının öncü ismi konumunda yer alıyor. Firmanın araçları bu açıdan Çin’li otomobil firmalarının da hedefinde yer alıyor. İşte bu firmalardan birisi de Xpeng. 

Tesla’nın araç tasarımlarına kadar kopyalama yolunu seçen Xpeng, çıtayı biraz daha yükseltmiş ve geçtiğimiz aylarda Tesla’nın resmi internet sitesinde kullandığı tasarımı da kopyalamıştı.

Tesla’dan etkilendiğini belirten 2014 yılında kurulan Xpeng‘in kurucusu Henry Xia, bu “etkilemeyi” şirket olarak yeni bir seviye taşımış gibi görünüyor.

Tesla’yla Xpeng‘in arasında bir mahkeme durumu da bulunuyor. Çünkü Tesla’dan ayrılan bir çalışanın, firmanın geliştirdiği otomatik pilot kaynak kodlarını AirDrop ile telefonuna aktardığı ve Xpeng’e satarak orada çalışmaya başladığı biliniyor.

İlgili Video