reklamı kapat

POPÜLER

Tesla’nın resmi internet sitesini dahi kopyalayan rakip: “Xpeng”

Elektrikli otomobil pazarının önemli ismi Tesla, Çin merkezli Xpeng isimli bir klona sahip. İşte bu firma Tesla’nın resmi sitesini dahi kopyaladı.

Tesla, elektrikli otomobil pazarının parlayan yıldızı konumunda yer alıyor. Firmanın araçları teknolojileriyle öncü modeller ve bu açıdan Çin’li otomobil firmalarının da hedefinde yer alıyor. İşte bu firmalardan birisi de Xpeng. Tesla’yla Xpeng‘in arasında hali hazırda bir mahkeme durumu bulunuyor. Çünkü Tesla’dan ayrılan bir çalışanın, firmanın geliştirdiği otomatik pilot kaynak kodlarını AirDrop ile telefonuna aktardığı ve Xpeng’e satarak orada çalışmaya başladığı biliniyor. Tesla’nın araç tasarımlarına kadar kopyalama yolunu seçen Xpeng, çıtayı biraz daha yükseltti ve neden olduğu gerçekten anlaşılamayan bir adımla Tesla’nın resmi internet sitesinde kullandığı tasarımı da kopyaladı. Tesla’dan etkilendiğini belirten 2014 yılında kurulan Xpeng‘in kurucusu Henry Xia, bu “etkilemeyi” şirket olarak yeni bir seviye taşımış gibi görünüyor. Gerçekten bir firmanın bunu neden yaptığını anlamak çok zor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla araçlara kısa süre önce sürpriz bir indirim geldi

Tesla, öne çıkmasını sağlayan Model S ve Model X için 5 bin dolarlık bir indirim gerçekleştirdi. Birçok farklı donanım seçeneği için yapılan bu indirim, elbette güzel görünüyor. ABD ve Çin merkezli olarak yapılan indirimin, yakında diğer pazarlara da geleceği düşünülüyor. Yapılan bu indirim sonrasında Model S ve Model X için başlangıç fiyatı ABD’de 74.990 dolar ve 79.990 dolar olarak görünüyor. Firmanın en uygun fiyatlı aracı, son dönemde en çok sattığı elektriklisi Model 3 ise 2 bin dolarlık bir indirim almış durumda. Araç bu indirim ile ABD’de şu an 37.900 dolardan başlıyor. Firmanın satışa sunduğu son elektriklisi Model Y içinse bir indirim yapılmıyor.

İlgili Video