reklamı kapat

POPÜLER

Abarth F595

Motor mekaniği Formula 4’ten; Abarth F595 heyecan verici dinamikleriyle karşımızda

Carlo Abarth’a selam gönderen 50. yıl özel versiyonu Abarth F595, daha önce karşımıza çıkarılmış özel paketlerden ayrışmayı başarıyor.

Advertisement

İçerisinde bulunduğu grubun elektrik atağından nasibini almasını beklediğimiz Abarth, şu sıralar artık son geleneksel projelerinde hazırlanıyor. Bir süredir sessiz olan marka, bu sessizliğini pistlerden gelen notalarla doldurmaya karar vermiş durumda. Kısa süre önce tanıtımı gerçekleştirilen Abarth F595, kaputunun altında yatan Formula 4 teknolojisi dinamikleriyle performans arayışında olanlara keyifli bir DNA sunmayı hedefliyor. Proje, efsane otomobil tasarımcısı Carlo Abarth’ın tasarımını gerçekleştirdiği yarış otomobilinin 50. yılına selam göndermesinden ötürü de ayrı bir koleksiyon niteliği taşıyor.

Abarth F595

Abarth F595 teknik özellikleri

F595’in kaputunun altına indiğimizde pist genlerinden gelen 1,4 litrelik turbo beslemeli dört silindirli bir motor karşımıza çıkıyor. 167 PS güç ve 230 Nm tork üreten bu motoru rakamların ötesinde parçalar ayrı bir noktada değerlendirmemize vesile oluyor. 9:1’lik sıkıştırma oranıyla gelen ünitenin 2.250 devirde maksimum torku vererek ivmelenme deneyimini artırmada önemli bir payı var. Bu değişimle birlikte aracın 0’dan 100’e hızlanmasını 7,3 saniyede tamamlayabildiği bir performans kullanıcıları bekliyor olacak. F595’in maksimum sürat değeri ise 217 km/s olarak teknik tabloya yansıyor. Otomobilin dört çıkışlı aktif egzozları da, içeride sunulan modlar sayesinde sürücüyü kışkırtacak detaylar arasında. Süspansiyon ve fren sisteminin de araca özel olarak revize edildiğini de belirtmeden geçmeyelim. Tanıtımıyla birlikte sipariş süreci de başlayan modelin yurt dışında yaklaşık 28 bin dolarlık başlangıç fiyatı bulunuyor.