reklamı kapat

POPÜLER

Abarth 124 GT

FIAT’ın performans departmanından Cenevre hediyeleri: Abarth 124 GT ve Abarth 695 Rivale

Fuar öncesinde öe çıkan tüm detayları açıklanan Abarth 124 GT ve Abarth 695 Rivale, standart versiyonlarının ne kadar ileri gidebileceğini gözler önüne serecek.

Kapılarını açmasına tam bir hafta kalan dünyanın en prestijli otomobil organizasyonlarından Cenevre Otomobil Fuarı için artık son viraja giriyoruz. Kısa süre içerisinde yeni ve özel otomobillerin bombardımanıyla karşılaşacağımız şu günlerde FIAT da nihayet hamlelerini sergileyenler arasına dahil oldu. FIAT’ın yanı sıra Jeep ve Alfe Romeo gibi markalarının modelleriyle kullanıcılarla buluşacak olan FCA grubu, performans meraklılarını Abarth imzasıyla karşılayacak. 124 Spider ve 500 Riva üzerine geliştirilen Abarth 124 GT ve Abarth 695 Rivale, ikonik modellerin karakterlerine de hatırı sayılır değişimler barındırıyor.

124 Spider’a karbon tavan

Sergilenecek iki model de tarihçeleri gereği artık efsane olarak nitelendirebileceğimiz seviyelerde. Lakin 124 Spider üzerine geliştirilmiş olan Abarth 124 GT projesinin bir adım daha ilgi çekici olduğunu itiraf etmeden geçmeyelim. Modelde yer verilen sökülebilir yapıda karbon fiber tavan hiç şüphesiz meraklılarının en fazla hoşuna gidecek değişimlerde en üst sırada yer alacak. Bunun yanı sıra “Batı Alp Grisi” adında özel bir renk seçeneğiyle gelen modelde OZ’un 17 inç’lik ultra hafif jant seti, mat siyah kaput, karbon fiber arka spoiler ve karbon fiber ayna kaplamaları sunulan seçenekler arasında yer alıyor. Araca eklenen karbon tavanın toplamda 16 kilogram gibi bir ağırlığa sahip olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Abarth ekibi aracın kaputunun altında ise 170 beygir güç ve 250 Nm tork üreten 1,4 litrelik motora yer veriyor. Altı ileri manuel şanzımanla kombin edilen bu motor, 124 GT’yi 0’dan 100’e 6,8 saniyede taşırken maksimum 232 km/s hıza eriştirebiliyor.

500 Riva’nın en asi hali

Standart 500 modelinde de sunulan ve ünlü yat firması Riva ortaklığıyla geliştirilen modele gelen Abarth dokunuşu ise, sportifliği sonuna kadar hissettiriyor. Çift gövde rengi ve tamamen açılan tavanıyla kullanıcısını özel hissettiren modelin dış ve iç kısmında elden geçirilen malzemelerin kalitesi de gözlerden kaçmıyor. Kaputunun altında 124 GT’de kullanılan 1,4 litrelik makineyle gelen aracın değerleri 180 beygir güç ve 250 Nm tork şeklinde. Beygir başına 5,8 kg gibi güç/ağırlık oranıyla da dikkat çeken Abarth 695 Rivale 0’dan 100’e 6,7 saniyede çıkarken maksimumda 225 km/s hıza erişebilecek. Kokpit bölümündeki ahşap detaylarla Riva ortaklığının premium hissini aktaran aracın konsolunda 7 inç‘lik multimedya ekrana yer veriliyor. FCA’nın ateşli akrebi Cenevre ziyaretçilerini etkilemek için artık hazır.