reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S9 Plus

Karşınızda DxOMark’ın “fotoğraf kategorisindeki” yeni lideri: Samsung Galaxy S9 Plus

Samsung’un MWC 2018 kapsamında resmi olarak görücüye çıkarttığı akıllı telefonları Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus, birbirlerinden özellikle kamera konusunda ayrılıyor. Çift arka kamerasıyla fark yaratan Galaxy S9 Plus, DxOMark’ın detaylı testlerinden harika bir sonuç almış görünüyor.

Akıllı telefonların kamera performanslarını bilimsel olarak test eden DxOMark, bu sefer Galaxy S9 Plus‘ı masaya yatırdı. Yapılan detaylı inceleme sonucunda telefon fotoğraf tarafında 104 puan, video tarafında 91 puan, genelde ise 99 puan aldı. Bu sonuç ile iPhone X ile Google Pixel 2‘yi geçerek liderliğe oturan telefon, gerçekten çok iyi bir performans sergiledi. Şirketin yeni geliştirdiği ISOCELL Fast 2L3 sensörü üzerine kurulan Galaxy S9 Plus, arkasında 12 megapiksel çözünürlükte iki adet kamera taşıyor. Bu  altyapıyla 2 kat optik yakınlaşma yapabilen telefon, aynı zamanda optik görüntü sabitleme desteğine de sahip. Galaxy S9 ile ortak olarak mekanik diyafram desteğiyle gelen model, F1.5 ile F2.4 arasında geçiş yapabiliyor. Böylece yüksek ışıklı ortamlarda F2.4 ile daha keskin fotoğraflar çekilebiliyor. Düşük ortamlarda ise F1.5 büyük fayda sağlıyor.

Samsung Galaxy S9 Plus

Samsung Galaxy S9 Plus, DxOMark listesinin başına geçti

Yapılan genel değerlendirmeye göre telefonun fotoğraf tarafında ilk olarak kumlama kontrolü beğenildi. Düşük ışıkta kumlama seviyesini uygun düzeyde tutabilen telefon, ayrıca çok hızlı otomatik netleme performansıyla da öne çıktı. 4 kat yakınlaştırmaya kadar çok iyi çözünürlük sunan cihaz, verdiği detayla da oldukça beğenilmiş görünüyor. Birçok çekimde parlak ve canlı renkler sunabilen telefon, bazı olumsuz yorumlar da aldı. Örneğin Galaxy S9 Plus’ın pozlama konusunda bazı kararsızlıklar yaşadığı belirtildi. Buna ek olarak parlak ışıkta bazı renk sapmalarının gözlendiği de söylendi. Telefon fotoğraf tarafında en düşük puanı bokeh konusunda aldı. Burada bazı bozulmalar gözlendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ancak genel olarak sunduğu performans ile gerçekten oldukça beğenilen Samsung Galaxy S9 Plus, video tarafında çok fazla öne çıkmayı başaramamış görünüyor. Telefonun iPhone X ve Pixel 2 ile aynı şartlarda çekilmiş yüksek çözünürlüklü örnek fotoğrafları ise burada yer alıyor.