reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S9 Android 12

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus için yolun sonu geldi

Dört yaşındaki amiral gemileri Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus kısa süre önceye kadar halen yazılımsal olarak destekleniyordu.

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus için geçtiğimiz aylarda birçok kişiyi şaşırtan bir adım atıldı ve birçok güncel cihazdan önce Mart 2022 güvenlik güncellemesi gönderildi. Bu güncelleme telefonların bulunan tüm güvenlik açıklarını kapatıyor ve bu açıdan çok önemli bir konumda yer alıyordu. Samsung’un eski amiral gemilerine bu şekilde destek vermesi gerçekten çok güzel görünüyordu ancak her güzel şeyin bir sonu olduğu gerçeği bir kez daha karşımıza çıktı. Bugün Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus için yazılım desteği net olarak sona erdi. Yani telefonlar artık güvenlik güncellemesi almayacak. Bu açıdan halen Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus kullanan kişilerin 2-3 ay içerisinde daha güncel bir cihaza geçmesi güvenlik için büyük önem arz ediyor.

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus modelleri son güvenlik güncellemeleri öncesinde de bir Android 12 haberiyle gündemimize gelmişti. XDA’nın haberi ile öğrendiğimiz kadarıyla Galaxy S9 / S9+ ve Galaxy Note 9 için Android 12 temelli özel ROM ArrowOS indirmeye açıldı. Buradan ve buradan ulaşabileceğiniz sürümler, telefonları yazılımsal olarak geleceğe taşıyor. Samsung’un 2018 amiral gemisi akıllı telefonları ana sürüm güncellemesi almıyorlar. Her üç telefon modeli de şu an Android 10’da kalmış durumda. Bu açıdan ArrowOS ile Android 12 deneyiminin yaşanabilecek olması güzel görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Resmi olmadığı için bazı eksikleri olan ancak genel olarak Android 12’nin kilit özelliklerini sorunsuz sunduğu aktarılan ArrowOS, özel yükleme işlemleri gerektiriyor ve bu açıdan sürece hâkim olmayan Galaxy S9 / S9+ ve Galaxy Note 9 sahiplerini sürüme geçmeye çalışması tavsiye edilmiyor.

Samsung Galaxy S9 gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın