reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Abarth 696 70 Anniverserio

Sınırlı üretim güzellik; Abarth 695 70° Anniversario

Her noktasıyla markasının geçmişine selam göndermeyi başaran Abarth 695 70° Anniversario, koleksiyonerlerin de ilgisini çekecek.

Advertisement

Abarth’ın motor sporlarından sokaklara yansıttığı en özel işleri günümüz itibarıyla FIAT 500 ailesinin üzerinden görme şansına erişiyoruz. 595 ve 695 üzerinden gelen bu değişim dinamikleri böylesine kompakt bir otomobilin sınırlarının istenildiğinde nerelere çekilebileceğini çok etkileyici bir şekilde gösteriyor bizlere. Tabi ki işin sadece performans ve sürüş dinamiği kısmı yalnız başına değil bu değişimde. 500’ün sevilen tasarımında yapılan modifikasyonlarla, kelimenin tam anlamıyla kuzu postunun altından bir kurtın çıkışına şahit oluyoruz. Abarth 695 70° Anniversario da bu iştah kabartan değişimler arasında adını doğum günü kutlamasına yazdırma konusunda çok fazla zorlanmayacak. Özellikle araçta kullanılan renk paletini düşündüğümüzde.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Abarth 695 70° Anniversario teknik özellikleri

Doğum günün anlamının desteklenmesi adına toplamda sadece 1.949 adet üretileceği açıklanan model, bu sayede markanın kurucusu Carlo Abarth‘a da özel bir selam gönderiyor. İlk gösterini Milan’da yapılan otomobili farklı kılan önemli niteliklerin başında aktif arka kanat sistemi geliyor. Manuel olarak hareket edebilir tasarlanan bu yapının rüzgar tünellerinde yapılan desteklerinde araç dinamiklerinin yüksek hızda stabilite kısmına yaptığı etkinin özellikle üstünde duruluyor. 200 km/s hızda 42 kg ekstra yere basma kuvveti üreten bu kanatın toplamda 12 farklı açıda ayarlanabildiğini de belirtmeden geçmeyelim.


Bu özellikle birlikte otomobilde kullanılan yeşil renk de 1958 yılında Abarth’ın rekor kırdığı Monza pistindeki başarılarının anısını üzerinde taşıyor. Standart olarak 17 inçlik hafif alaşım jant setiyle gelen modelde önde 305 arkada 240 mm diskle desteklenen Brembo fren sistemi de farkı hissettirecek özellikler arasında. Kaputunun altında 1,4 litrelik turbo makineyle gelen 695 70° Anniversario, 180 PS güç ve 250 Nmlik tork değerini yere aktarabilecek seviye. 0’dan 100’e hızlanması 6,7 saniye süren otomobilin erişebildiği maksimum sürat ise 225 km/s olarak açıklandı.