reklamı kapat

POPÜLER

iOS 8’de yer alacağı söylenen çoklu pencere fonksiyonuna ait konsept videosu [Video]

iOS işletim sisteminin en önemli eksiklerinden biri de aynı anda iki farklı uygulamayı çalıştıramaması. Samsung ve Microsoft uzun zamandır birçok mobil cihazında aynı anda iki farklı uygulamayı kullanıcıların açabilmesine izin verse de Cupertinolu şirket bugüne kadar indirmeye sunduğu iOS sürümlerinde bu fonksiyonu kullanıma sunmadı. Ancak 9to5Mac, Apple’ın iki farklı uygulama açma fonksiyonunu iOS 8 işletim sisteminde devreye sokabileceğini kısa bir süre önce belirtmişti.

Bu iddianın ardından daha önceden iPhone Air’e (iPhone 6) ait olduğu söylenen konsept videoyu yayınlayan Sam Beckett, bu kez de iki farklı uygulamanın iOS 8 işletim sisteminde nasıl görüneceğiyle ilgili bir konsept video yayınladı. İki farklı uygulamanın aynı anda çalışması sayesinde kullanıcılar hızlı bir şekilde bir pencereden başka bir pencereye ulaşabilecek. Örnek vermek gerekirse bir kullanıcı sol pencereden tarayıcısını, sağ pencereden ise Takvim uygulamasını çalıştırabilecek. Tabii ki bu uygulamalara aklınızdan geçen diğer uygulamaları da ekleyebilirsiniz.

Birkaç ay önce Samsung, Apple’ı kızdıracak bir reklam filmi yayınlamış ve Galaxy Tab Pro’nun tek ekranda aynı anda iki uygulamayı birden çalıştırabiliyor oluşuna vurgu yapmıştı, iddiaların doğru olması durumunda bu reklamın geçerliliği de kalmayacak. Apple’ın iOS 8’de yer vereceği söylenen bu fonksiyonu 2 Haziran’da gerçekleşecek WWDC 2014 etkinliğinde duyurması bekleniyor.

VİDEO