reklamı kapat

POPÜLER

iOS 7 için geri sayım başladı

Apple, bu akşam Türkiye saati 20:00’da başlayacak Dünya Geliştiriciler Konferansı‘nda iOS 7, OS X’in yeni versiyonu OS X 10.9, iRadio servisi ve güncellenen MacBook’ları tanıtmaya hazırlanıyor. Yepyeni arayüzle kullanıcıların karşısına çıkması beklenen iOS 7’nin AirDrop özelliğini bünyesinde barındaracağı bir süredir dile getirilmekte. İlk kez OS X Lion sürümünde kullanıcıların karşısına çıkan AirDrop, Wi-Fi’a ihtiyaç duymadan Mac bilgisayarlar arasında dosya aktarımı yapabilmenize imkan tanıyordu. Şimdi bu özelliğin iOS 7 ile birlikte iPhone, iPod touch ve iPad’lere de geleceği söyleniyor.

Daha sade bir kullanıcı arayüzü ile bu akşam iOS kullanıcılarına merhaba diyecek olan yeni sürümün nasıl göründüğünü herkes merak etmekte. 9to5Mac internet sitesi de bu heyacanın farkında olacak ki iOS 7’ye ait olduğu söylenen Photoshop ile oluşturulmuş uygulama ikon görsellerini paylaştı. iOS 7′nin ekran görüntülerini gördüğünü belirten 9to5Mac editörlerinden Seth Weintraub, gerçek ekran görüntülerini yasal haklardan dolayı paylaşmadığını söyledi. Genellikle Helvetica Nueue Ultra Light fontunun kullanıldığı işletim sisteminde yazıların daha inceldiği görülüyor.

iOS 7’de tüm uygulamaların iki farklı temaya sahip olabileceği söyleniyor. Uygulamaların ya beyazın ya da siyahın tonlarında tasarlandığı, siyah ve beyaz renkli iPhone’lar için farklı renk temaların kullanılabileceği dile getiriliyor. Bununla birlikte iOS 7’deki renk temalarının gece veya gündüz oluşuna göre otomatik olarak etkinleştirilebileceği de belirtilmekte. Jonathan Ive tarafından tasarlanan iOS 7’de Haritalar uygulamasına yürüme navigasyonun da ekleneceği ifade ediliyor. Yazının başında da belirttiğimiz gibi Türkiye saati 20:00’da San Francisco’daki Moscone West Center’da başlayacak olan Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda iOS 7, OS X’in yeni versiyonu, iRadio ve güncellenen MacBook ailesini göreceğimizi tekrardan hatırlatmakta yarar var.
iOS 7