reklamı kapat

POPÜLER

Tepeden tırnağa yeni OS X Yosemite, sonbaharda geliyor

Apple, yeni işletim sistemi OS X Yosemite‘yi  Moscone Center’da düzenlenen WWDC etkinliğinde duyurdu. Yeni bir arayüzle karşımıza çıkan OS X Yosemite’de sade bir tasarım dili hakim.

iOS 7’den ilham alan ve tüm uygulama ikonlarının baştan aşağı yenilendiği yeni işletim sisteminde canlı/renkli ikonlar, araç çubukları ve yeniden tasarlanmış tipografi göze çarpıyor. Yeni işletim sisteminde dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise pencerelerin köşelerinin mevcut pencerelere kıyasla artık daha keskin olması.

iOS 7 işletim sistemiyle bir bütün izlenimini veren OS X Yosemite’de karanlık mod isimli bir özellik bulunuyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar arayüzü karartabiliyor. Bu da kullanıcıların işlerine daha rahat odaklanmasına olanak sağlıyor. İşletim sisteminin en önemli yeniliklerinden biri de Spotlight’taki gelişim. Apple’ın arama özelliği Spotlight ile bundan böyle bilgisayarda depolanan dosyalar haricinde web’de yapılan arama sonuçları da görülebiliyor.

Örneğin bir kullanıcı Spotlight’a Godzilla yazdığında günümüzün popüler filmlerinden biri olan Godzilla’ya hızlı bir şekilde ulaşabiliyor. Google Drive ve Dropbox benzeri bir deneyim sunan iCloud Drive, OS X Yosemite’nin sunduğu yenilikler arasında. Dökümanlarınızı bulut içinde depolayıp Finder üzerinden ulaşmanıza imkan tanıyan iCloud Drive’da dosyalar OS X, iOS ve Windows üzerinden senkronize edilebiliyor. MailDrop özelliği ise kullanıcıların büyük boyutlu dosyalarını arkadaşlarıyla paylaşabilmesine izin veriyor. Artık daha az enerji harcayan Safari ise yeni özellikleri bünyesinde barındırıyor.

Daha iyi arama entegrasyonu ve daha temiz bir görünüme sahip olan Safari, Apple’ın söylediğine göre JavaScript kodlarını mevcut tarayıcılara kıyasla çok daha hızlı çalıştırıyor. OS X ve iOS desteği sunmaya başlayan AirDrop, kullanıcıların fotoğraflarını ve diğer dosyalarını mobil cihaz ve diğer cihazları üzerinden kablo kullanmadan transfer edebilmelerine olanak sağlıyor. Sonbaharda final sürümü ücretsiz olarak indirmeye sunulacak OS X Yosemite, bugün geliştiriciler için indirmeye sunulacak. İşletim sisteminin halka açık beta versiyonu yazın piyasada olacak.