reklamı kapat

POPÜLER

OS X El Capitan
OS X El Capitan
OS X El Capitan

Apple, yeni işletim sistemi OS X El Capitan’ı tanıttı

Apple, Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda OS X işletim sisteminin en yeni versiyonu OS X El Capitan’ı duyurdu. Şirketin OS X ve iOS yazılım mühendisliğinden sorumlu başkan yardımcısı Craig Federighi tarafından tanıtılan OS X El Capitan, deneyim ve performansa odaklanıyor. İşletim sisteminde Spotlight, Safari, Mission Control’de yapılan yenilikler göze çarpıyor. Spotlight arama motoru bundan böyle sorulan sorulara cevap verebiliyor.

Spotlight’a örneğin bir spor karşılaşması sonucunu sorduğunuzda arama motoru sonucu direkt söylüyor. Spotlight bunun yanında hava durumu ve borsa bilgilerini de gösterme yeteneğine sahip.
OS X El Capitan
Safari internet tarayıcısında ise kullanıcılar web sayfalarını sola doğru sürükleyerek sekme çubuğunda sabitleyebiliyor. Bölünmüş ekran desteği de OS X El Capitan‘la birlikte gelen yenilikler arasında yer alıyor. İşletim sistemi bununla birlikte performans konusunda da iyileştirmeler sunuyor. Uygulamaların yeni işletim sistemiyle birlikte 1,4 kat daha hızlı açıldığını açıklayan Federighi, PDF’lerin de 4 kat daha hızlı yüklendiğini belirtti. Geçtiğimiz yıl iOS 8’e gelen; geliştiricilerin işlemcilerden en yüksek performansı elde etmesine olanak sağlayan bir teknoloji olan Metal de OS X El Capitan’ın yeni özellikleri arasında bulunuyor. Bugün geliştiriciler için indirmeye sunulacak OS X El Capitan’ın temmuz ayında açık betası, sonbahar aylarında ise tam sürümü yayınlanacak.

İLGİLİ HABERLER