reklamı kapat

POPÜLER

venom f5

Hennessey’nin yeni hız canavarı Venom F5 görücüye çıktı

Teksaslı otomobil üreticisi Hennessey, Venom GT’nin varisi olacak yeni hız canavarı Venom F5’in ardındaki sır perdesini kaldırdı. Aerodinamik yapısındaki değişikliklerden sonra performansı artırılan aracın ulaştığı maksimum hız 467 km/s.

Hennessey, yeni otomobillerinde sürtünmeyi azaltıp gücü artırarak, 435 km/s’lik maksimum hıza sahip Venom GT’nin bu alandaki rekorunu kırmayı başardı. 0,44’ten 0,40’a kadar düşürülen sürtünme katsayısı ve V8 turbo motoru, Venom F5’in hız canavarına dönüşmesinde önemli rol oynuyor.

venom f5
Aracın güç mekanizmasındaki unsurlar hala geliştirilme aşamasında olduğu için bu konudaki bilgiler de haliyle kısıtlı. Ancak turbo kontrolünün daha iyi sağlaması açısından, Venom F5’teki intercooler ve yakıt sistemi kapasitelerinin artırıldığı biliniyor. Aracın aynı  zamanda 1400 beygir gücünde olacağı söyleniyor. Yeni otomobillerinde “bir dizi yeni teknoloji” kullanacaklarını açıklayan Hennessey, GPS bazlı stabilite ve çekiş kontrol sistemi kullanacaklarını belirtti.

venom f5
2015 yılında piyasaya çıkacak olan Venom F5’in teslimatlarına ise 2016 yılında başlanacak. Aracın fiyatı hakkında bilgi verilmemesine rağmen 1,2 milyon dolarlık fiyat etiketine sahip Venom GT’den daha pahalı olması bekleniyor.