reklamı kapat

POPÜLER

Acer Ferrari One

 - Güncelleme: 21 Mart 2015 00:46

GÜÇLÜ VE KALİTELİ TASARIM
Yazıya elbette ki Ferrari One’ın eşsiz tasarımından bahsederek başlayacağız. Işıl ışıl parlayan kırmızı renkli bir kapağa sahip olan Ferrari One, kapağının tam ortasında ünlü Scuderia amblemini taşıyor. Kenarları keskin ve yuvarlak hatların bir arada kullanıldığı kapak tasarımının yanı sıra gövdesinin ekran menteşesine yakın tarafında bulunan kırmızı ve siyah renkli sert plastik bir malzeme ile süslenmiş olan Ferrari One, böylece tasarımına ‘Ferrari gücü’nü yansıtmış. Bu bölümlerde gördüğümüz malzemenin, Ferrari One’ın güç düğmesinin etrafında görmek de ayrıca güzel. Kırmızı LED ile aydınlatılan bu bölüm, adeta Ferrari’nin gücünü simgeliyor. Üzerinde 11.6 inç büyüklüğünde oldukça geniş bir ekran bulunduran Ferrari One’da, kullanıcıların gerçek HD eğlence deneyimine sahip olabilmeleri için LED arka aydınlatmalı CrystalBrite WXGA ekran tercih edilmiş. 1366×768 piksel çözünürlüğe ulaşabilen ekran, AMD’nin VISION teknolojini kullanıyor ve 16:9 görüntüleme oranını destekliyor. Ekranın hemen altında uzanan klavye bölgesine bakacak olursak, Ferrari One’ın herkesin gayet kolay şekilde kullanabileceği türde bir klavyeye sahip olduğunu rahatlıkla belirtebiliriz. Tuş büyüklükleri kullanıma oldukça uygun olarak tasarlanmış ve klavye bölgesi bütünüyle mat malzemeyle kaplanmış. Klavyenin hemen altına baktığımızda muadillerinin aksine farklı bir touchpad kesimine sahip olduğunu gördüğümüz Ferrari One, tasarımıyla olduğu kadar kullanımıyla da pek çok rakibine oranla fark yaratarak bu bölümde ‘multi-touch’ imkanı sunuyor. Böylece daha esnek ve kolay bir kullanım yakalayabilmenizi sağlayan Ferrari One, bu bölümün hemen altında ise Ferrari’ye yakışır nitelikte ses sağlayan hoparlörler bulunduruyor. Dolby Home Theater destekli hoparlörleri ile ses kalitesinden ödün vermemenizi sağlayacak olan Ferrari One, sahip olduğu Natural Bass ile seste bozulmaları engellerken, High Frequency Enhancer teknolojisi ile de yüksek frekansları iyileştiriyor ve herhangi bir dizüstü bilgisayarda karşılaşabileceğiniz ses sorunlarını ortadan kaldırıyor. Böylece görüntü ile olduğu kadar ses ile de sizleri mutlu edecek olan Ferrari One, böylesi bir gücü elbette ‘kaputunun’ altında da saklıyor.

GÜÇLÜ MOTOR, KALİTELİ PERFORMANS
Tasarımıyla, ses ve görüntü kalitesiyle olduğu kadar sahip olduğu teknik özellikler bakımından da oldukça başarılı olan Ferrari One, üzerinde dizüstü bilgisayarlar için tasarlanan VISION teknolojisine sahip ikinci nesil ultra ince ve 1.2 GHz hızında çalışan AMD Athlon X2 Dual Core L310 işlemci bulunduruyor. İşlemci gücünü 4 GB DDR2 bellek ve 256 + 128 MB dahili sistem belleğine sahip olan ATI Radeon HD 3200 ekran kartı ile destekleyen Ferrari One, ayrıca ekran kartı hızını da paylaşımlı olarak 1663 MB’a kadar arttırabiliyor. 250 GB sabit diske sahip olan cihaz, artık Windows 7’nin raflardaki yerini almasıyla birlikte Windows 7 işletim sistemiyle geliyor. Windows 7 işletim sistemi sayesinde kusursuz performans sağlayabileceğiniz bu sistem özellikleri, AMD’nin HyperTransport 3.0 teknolojisi ile hareket halindeyken de hayat buluyor. Zira bu teknoloji sayesinde uzatılmış pil ömrü ile ortalama 5.5 saate kadar kablosuz dolaşım imkanı sağlayan Ferrari One, uygun boyutlarıyla da taşınabilirliği kolaylaştırıyor. Bir netbook boyutunda olan, ancak karşılaştırılamayacak kadar yüksek performans sağlayabilen Ferrari One, yalnızca 1.5 kilogram ağırlığa sahip olmasıyla da avantaj yaratıyor. Tüm bunların yanında Ferrari gücünü kendi kalitesiyle buluşturan Acer, rakiplerinden fiyat konusunda da pek fark yaratmamasıyla cep yakmayan ürünler arasındaki yerini alıyor. Böylelikle adeta ‘dört dörtlük bir ürün’ olarak nitelendirebileceğimiz bir ürün haline gelen Ferrari One, şu sıralar minik boyutlara sahip ve taşıma kolaylığı sağlayacak, ancak muadilleriyle karşılaştırıldığında yüksek performans sunacak türde bir dizüstü bilgisayarı arayan kullanıcıların yakından incelemeleri gereken bir ürün olarak öne çıkıyor. Elbette tüm bunların yanı sıra, Ferrari One’a sahip olmak için sıkı bir Ferrari fanı olmak da yeterli olacaktır.

EFSANE LOGOacer-ferrari-one-1Ferrari One, eşsiz Scuderia amblemini üzerinde gururla taşıyor

GÜÇLÜ DETAYLARacer-ferrari-one-2Bu bölümlerde kullanılan kırmızı renkli malzeme, Ferrari gücünü ortaya koyuyor

ÇARPICI TASARIMacer-ferrari-one-3Ferrari One, Ferrari kalitesini yansıtan fazlasıyla cazibeli bir tasarıma sahip

KONFORLU KLAVYEacer-ferrari-one-4Ferrari One, rahat bir ‘sürüş’ için, rahat bir kullanım alanı sunuyor

MULTI-TOUCH DESTEĞİacer-ferrari-one-5Ferrari One’ın touchpad’i multi-touch desteği sunuyor olmasıyla fark yaratıyor

3 USB GİRİŞİacer-ferrari-one-6Kullanıcıların USB ihtiyacı gözetilen Ferrari One’da, 3 adet USB girişine yer verilmiş

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Benzersiz tasarım, sistem özellikleriyle fark yaratması, ses ve görüntü kalitesi, pil ömrü, boyutlar ve uygun fiyatı.

EKSİLER
HDMI çıkışının bulunmaması.

SONUÇ
Yalnızca mobiliteye verdiği destek nedeniyle mobil yaşamın sınırları içinde olan kullanıcılara değil, sahip olduğu şık tasarım, görüntü ve ses gücü sayesinde pek çok kullanıcıya hitap eden Ferrari One, elbette Ferrari fanlarının da göz bebeği haline gelecektir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• AMD Athlon X2 Dual Core L310 1.2 GHz

Ekran
• 11.6 inç CrystalBrite WXGA (1366×768 piksel)

Ekran Kartı
• ATI Radeon HD 3200 384 MB

Bellek
• 4 GB DDR2

Sabit Disk
• 250 GB

Optik Sürücü
• Yok

Bağlantılar
• USB (3 adet), Wireless, Bluetooth
• Ethernet, VGA, kamera, kart okuyucu

Ses Çıkışı
• Dolby Home Theater destekli hoparlörler

Pil Ömrü
• Ortalama 5.5 saat

Boyutlar
• 285 x 204 x 24 – 30 mm

Ağırlık
• 1.5 kilogram

İLGİLİ HABERLER