reklamı kapat

POPÜLER

LG KM900 Arena

Metalik dış kaplaması ve yuvarlatılmış kenarlarıyla oldukça şık bir görünüme sahip olan Arena, hassas bir dokunmatik ekrana sahip. 16 milyon renk destekli ekranı aynen iPhone üzerinde olduğu gibi kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışıyor. Bu sayede oldukça hassas bir kullanım sunduğunu söyleyebiliriz. 3.0 inç büyüklüğündeki ekran üzerinde kendine has bir arayüz sunuyor. Cihazın ekran altındaki tuşları da dokunmatik olarak tasarlanmış. Cihazın sol yan yüzünde sadece genel bağlantı noktası bulunuyor. Bunu hem USB, hem de şarj bağlantısı için kullanıyorsunuz. Sağ yanda ise kamera ve ses kontrol tuşları bulunuyor. Güç düğmesi üst kısımda sağa ve standart 3.5 mm kulaklık çıkışı sola yerleştirilmiş. Tüm bu detaylar metalik çerçeveye yedirilmiş. Böylece sade bir görünüme sahip olduğunu söyleyebiliriz.

S-CLASS ARAYÜZ
LG tarafından geliştirilen özgün bir arayüzle çalışan Arena, gerek kısa tepki süreleri, gerek genel kullanım özellikleri açısından piyasadaki en başarılı dokunmatik ekranlı mobil iletişim cihazlarından biri. S-Class olarak tanımlanan arayüz üç boyutlu bir küpten oluşuyor. Bu küp dört ana ekranı simgeliyor. Bu ekranlar arasında tahmin edeceğiniz üzere parmağınızı sola, sağa sürerek geçiş yapabiliyorsunuz. Ekran animasyonlarında ve verilen tepkilerde hiçbir takılma olmadığını belirtelim. Arayüz oldukça akıcı. Dört farklı arkaplan rengiyle belirtilen bu boş ekranları widget uygulamaları ve kısayollar ile kişiselleştirebiliyorsunuz. Herhangi bir widget uygulamasına parmağınızı basılı tuttuğunuzda ekran altına animasyonlu bir şekilde diğer widget’lar geliyor. Bu andan itibaren hem yerlerini değiştirebiliyor, hem de yenilerini ekleyip çıkarabiliyorsunuz. Yine tekrarlayalım animasyonlar ve arayüz tepkileri gerçekten çok başarılı. Arayüzün ana öğesi olan küp ekranın altındaki kısayol tuşu ile de erişilebilir hale getirilmiş. Bu tuşa bastığınızda ekranlar küçük bir küp haline gelip ortalanıyor. Parmağınızla çevirerek doğrudan geçiş yapmak istediğiniz ekrana ulaşabiliyorsunuz. Cihazın ana menüsü de gayet kendine has bir yapıda. İletişim, multimedya, araçlar ve ayarlar başlıkları altındaki tüm simgeler yatay olarak sıralanıyor. Herhangi bir satırı sola, sağa sürüklediğinizde diğer seçeneklere ulaşabiliyorsunuz. Eğer bu şekilde aradığınızı bulamıyorsanız cihazı yatay konuma getirmeniz yeterli. Bu durumda ekran hızlı bir tepki ve güzel bir animasyonla yatay konuma geçiyor ve simgeler biraz daha küçülerek ekrana tam sığacak halde sıralanıyor. Hareket algılayıcı ile ekran döndürme işlemi de diğer animasyonlar gibi oldukça akıcı ve hızlı.

MULTİMEDYA YETENEKLERİ
LG KM900 Arena teknik özellikleri ile de oldukça gelişmiş bir ürün. 3G desteği, ikinci kamera ile görüntülü görüşmeyi desteklemenin yanı sıra Wi-Fi bağlantısına da sahip olan Arena ile internet erişimi gerektiren uygulamaları kullanabilirsiniz. İki parmak dokunuşunu da algılayabilen cihaz hem fotoğraflarda, hem de web sitelerinde iPhone üzerindeki parmak kısma açma hareketiyle yakınlaşıp uzaklaşabiliyor. Fakat bu işlem arayüz üzerindeki akıcı animasyonlara ters bir şekilde yavaş gerçekleştiriliyor. Ancak tarayıcının ihtiyacı karşılayacak kadar başarılı olduğunu söylemeliyiz. Arena pratik bir müzik çalar uygulamasına sahip. Standart 3.5 mm kulaklık bağlantısı sayesinde istediğiniz kulaklığı kullanabiliyorsunuz. Fakat müzik anlamında LG Arena’yı rakiplerinden ayıran özelliği Dolby Mobile desteği. İki yıl önce Barcelona’da tanıtılan Dolby Mobile ses geliştirme tekniği özellikle düşük kaliteli kulaklıklar için ideal. Yaptığımız denemelerde yüksek ses veren kaliteli kulaklıklar ile Dolby Mobile desteğinin genelde gereksiz bir derinlik yarattığını gördük. Cihazla birlikte verilen kulak içi kulaklıklarla da gayet iyi sonuç verdiğini söyeleyebiliriz.

FOTOĞRAF VE VİDEO
Cihazın arkasında 5 megapiksel çözünürlük sunan gelişmiş bir kamera bulunuyor. Kaliteli objektifi, titreşim önleme özelliği ve otofokus sayesinde gayet iyi sonuçlar ortaya çıkarıyor. Kamera sadece fotoğraf değil video kaydı açısından da başarılı. 720×480 piksel çözünürlüğünde 30 kare/sn değeriyle kayıt yapabilen Arena daha düşük çözünürlükte ağır çekim kayıt da yapabiliyor. Bunlar dışında bu incelemede detayına giremediğimiz daha birçok özellik sunan cihaz, entegre A-GPS ve FM yayıncısına da sahip. Böylece konum tabanlı servislerden yararlanabiliyor, FM radyo istasyonlarını dinlemenin yanı sıra yayın modülü sayesinde cihazdaki müzikleri herhangi bir radyo alıcısı üzerinden dinleyebiliyorsunuz. Son olarak Arena’nın ofis dokümanlarını ve DivX, XviD formatlarını görüntüleyebildiğini söyleyelim.

S-CLASS ARAYÜZlg-km900-arena-1Kapasitif dokunmatik ekranı üzerinden çok hassas ve eğlenceli bir kullanım sunuyor

ÖZEL ANA MENÜlg-km900-arena-2Dikey modda satırlar halinde görüntülenen simgeler yatay modda ekrana sığıyor

3G VE Wi-Filg-km900-arena-33G’yi destekleyen Arena’nın Wi-Fi bağlantısı ile de internete bağlanabilirsiniz

GÜÇLÜ KAMERAlg-km900-arena-45 megapiksel çözünürlüklü kamera yüksek kaliteli video kayıt özelliğiyle öne çıkıyor

FM RADYO VE YAYINCIlg-km900-arena-5Radyo dışında yayın modülüyle müziklerinizi yakın bir alıcıdan dinleyebilirsiniz

DOLBY MOBILElg-km900-arena-6Dolby ses geliştirme özelliği sunan Arena, küçük kulaklıklarda doygun ses vaadediyor

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Gelişmiş kamera, dokunmatik ekran üzerinde özgün arayüz, istikrarlı animasyonlar, Wi-Fi ve 3G özellikleriyle ihtiyaçlarınızı karşılayabilir.

EKSİLER
USB bağlantı noktası standart değil, e-posta başına maksimum eklenti boyutu 1 MB ile sınırlı.

SONUÇ
Boyutları ve şıklığıyla olduğu kadar başarılı arayüzüyle de göz dolduran LG Arena, kategorisindeki en iyi modellerden biri. Güçlü donanım ve yazılım özellikleriyle başarılı.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• LG S-Class UI

Şebeke
• GSM ve HSDPA

Ekran
• 3.0 inç 480×800 piksel kapasitif dokunmatik

Hafıza
• 8 GB dahili
• microSD kart (32 GB maksimum)

Kamera
• 5 megapiksel, otofokus, titreşim önleme
• Konum etiketi, yüksek kalite video kaydı

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, MPEG4, WMA, DivX, XviD

Bekleme / Konuşma Süresi
• 300 / 3.5 saat

Navigasyon
• Entegre A-GPS

Bağlantılar
• USB 2.0, Bluetooth 2.0, Wi-Fi

Boyutlar
• 105.9 x 55.3 x 12 mm

Ağırlık
• 105 gram

İLGİLİ HABERLER