reklamı kapat

POPÜLER

Adidas kişiye özel üretilen hazır giyim teknolojisini deniyor

Söz konusu hazır giyim olduğunda vücudumuza tam oturan, içinde rahat hissettiğimiz kıyafetler bulmak oldukça zor olabiliyor. Tasarımını beğendiğimiz kıyafetleri üzerimize oturmadığı için alamamak da can sıkabiliyor. Bu da teknolojinin gelecekte çözüm sunmasını umduğumuz alanlar arasında yer alıyor. Şimdi Adidas direkt olarak alıcının vücut ölçülerine göre hazırlanan kıyafet satışını deniyor.

Adidas bu yeni satış tekniğini Berlin‘deki bir mağazasında test etmeye başladı. Sistem önce müşterinin vücudunu tarıyor. Böylece tüm vücut ölçüleri hatasız bir şekilde elde ediliyor. Ardından arzu edilen ürün tam olarak bu ölçülere uygun bir şekilde merinos yününden üretiliyor. Şimdilik bu teknoloji sadece kazaklar için kullanılıyor ancak alıcılar kazaklarını istedikleri gibi tasarlamakta özgür.

Adidas’ın özel olarak ürettiği bu kazağı satın alabilmek için yaklaşık 200 doları gözden çıkartmak gerekiyor. Ürünün maliyetinin bu kadar yüksek olması kazağın özel tasarımı veya kişisel beden ölçülerine göre üretilmesinden değil, kullanılan teknolojiden kaynaklanıyor. Adidas’ın Berlin’de test ettiği bu teknoloji çeşitli kameralar, sensörler ve dokunmatik ekranları kapsıyor. Tüm bu teknolojik donanım da ürünün maliyetinin yükselmesine neden oluyor.

Her ne kadar şimdilik uygun fiyata kendi beden ölçülerimize göre üretilen bir kıyafet satın almak pek mümkün görünmese de, bu teknoloji giyim sektörünün geleceği açısından oldukça önemli.