reklamı kapat

POPÜLER

Hızlı şarj desteği ve donanımlarıyla 2017 Citroen E-Berlingo Multispace ve öne çıkan özellikleri [Video]

22 Mart 2017

Citroen’in tamamen elektrikli ticarisi yola çıkmak için hazır.

Elektrikli otomobillerin sınıfı binekten yavaş yavaş crossover ve SUV modellerine de yönelmeye başlarken son dönemlerde benzer örnekleri ticari modellerde de görmeye başladık. Renault’nun 2017 Renault Kangoo Z.E‘sinin ardından Citroen de aynı sınıfta yer verdiği Berlingo‘nun tamamen elektrikli versiyonunu kullanıcılarla buluşmaya hazırlanıyor. Markanın E-Berlingo Multispace adını verdiği model menzil değeri bazında Kangoo Z.E’nin gerisinde yer alsa da teknolojisi ve donanımlarıyla kullanıcısını memnun edebilecek özellikleri beraberinde getiriyor.

Tasarım – Yükleme hacmi – Donanım

Citroen E-Berlingo Multispace’in tasarımı içten yanmalı versiyonuyla benzerlik gösteriyor. Serinin klasik hatlarını taşıyan aracın dış taraftaki en büyük karakteristik farkının bagaj kapağını açmaya gerek kalmadan arka camı açarak küçük eşyaların araca koyulabiliyor olması. E-Berlingo bir ticari araç olduğu için şüphesiz yükleme hacmi çok önemli. Baktığımız zaman aracın normal şartlarda 675 litrelik bir bagaj hacmi sunduğunu, koltukların pasif hale getirilmesiyle bu değerin 3.000 litreye kadar çıkabildiğini görüyoruz.


Citroen E-Berlingo Multispace’nun iç dizaynına baktığımızda önemli farklılıklar gözümüze çarpıyor. Standart versiyonlardan farklı olarak özel geliştirilmiş kadran grubunun yer aldığı aracın merkezinde yer alan multimedya ekranının büyüklüğü 7 inç olarak belirleniyor. Mirrorlink ve Apple CarPlay desteği sunulan bu sistemde Bluetooth desteği ile telefon görüşmesi de yapılabiliyor. Hız limitleyici, lastik basınç göstergesi, elektronik stabilite kontrolü, yokuş kalkış destek sistemi ve klima gibi donanımlar standart olarak gelirken navigasyon, arka görüş kamerası, hız ve trafik bilgilerini tespit edilmesi gibi donanımlarsa opsiyonel olarak satışa sunuluyor.

Motor – Batarya

Citroen E-Berlingo Multispace’de 66 beygir güç ve 200 Nm tork ürete bir elektrik motoru görev yapıyor. Bu değer kağıt üzerinde biraz düşük gibi görülse de aracın koşullara göre verebildiği tepkileri görmeden erken bir düşünce içerisine girmek yanlış olabilir. Batarya cephesine baktığımızda Citroen’in araçta birbirinden bağımsız olarak yerleştirilmiş iki üniteye yer verdiği görüyoruz. Bu bataryalarıyla test koşullarında 170 kilometrelik bir menzil değeri sunan E-Berlingo Multispace, ağır ve yoğun kullanımdaysa en az 100 kilometrelik bir menzil değeri vadediyor.


Şarj süresi her elektrikli otomobilde olduğu gibi E-Berlingo Multispace’de de oldukça önemli. Kullanıcılar aracın bataryasını evlerindeki geleneksel prizlerden şarj ettiğinde ülkelere ve amper değerine göre değişmekle birlikte bu 8,5, 12 veya 15 saat sürebiliyor. Opsiyonel olarak sunulan hızlı şarj kiti kullanıldığındaysa yüzde 50 doluluk 15 dakikada, yüzde 80 doluluksa 30 dakikada sağlanabiliyor. Bu değerleri göz önünde bulundurduğumuzda aracı almayı düşünenlerin hızlı şarj opsiyonunu da kullanmaları akıllıca bir tercih olacaktır. Fiyatlarıyla ilgili henüz resmi bilgi paylaşılmayan E-Berlingo Multispace, 2017’nin ikinci yarısında satışa sunulacak.

VİDEO

YORUMLAR