reklamı kapat

POPÜLER

Adobe, Flash Player’ı Google Play Store’dan kaldırıyor

Adobe’nin bu haberi, Android kullanıcılarını epeyce bir üzeceğe benziyor. Adobe, Flash Player’ın bundan böyle Google Play Store üzerinden indirilemeyeceğini açıkladı. Bildiğiniz üzere Flash Player desteğinin Android 4.1 versiyonu ile gelmeyeceği Adobe tarafından geçen ay açıklanmıştı. Flash Player yazılımını mobil platformlar için geliştirmeyi bıraktığını geçen yıl kullanıcılara duyuran Adobe, buna ek Flash’ın Jelly Bean için özel geliştirme veya test çalışmalarının yapılmadığını dile getirmişti. Flash eklentisinin sıfırdan yüklenmesinin sonlandırılacağını açıklayan Adobe, daha önceden Flash eklentisine sahip olan kullanıcılara güncelleme sunacaklarını belirtti. Şirket, kullanıcıların telefonlarına 4.1 güncellemesini yüklemeden önce Flash Player’ı silmeleri gerektiğini de ifade etti. Son gelişmelere bakıldığında Steve Jobs’un son yıllarda büyük tartışmalara sebep olan Flash konusunda ne kadar haklı olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

RESMİ AÇIKLAMA
Adobe’nin konuya ilişkin resmi açıklaması ise şu şekilde:

Adobe olarak Adobe AIR ile birlikte PC web browsing ve mobil uygulamalarında kullanılan Adobe Flash’a odaklanmış olduğumuzu 2011 yılının kasım ayında bildirmiştik. Bu anlamda mobil tarayıcılar için Flash Player geliştirmelerine devam edilmeyeceğini açıklamak isteriz.

Adobe Flash Player tarayıcı eklentisi, cihazın tarayıcısı ve multimedya alt sistemleri ile sıkı bir şekilde entegredir. Bu da iş ortaklarımız tarafından yapılan çeşitli uygulamaları gerekli kılmaktadır. Adobe Flash Player uygulamalarının kullanıcılar için mümkün olan en iyi deneyimi sağlamaya devam etmesi için iş ortağı programımız, bir sertifikasyon programına sahiptir. Sertifikasyon için, içeriğin beklenen şekilde çalıştığından ve Adobe Flash Player’in cihazın dengesini olumsuz yönde etkilemediğinden emin olmak amacıyla kapsamlı testler yapılmaktadır. Flash Player sertifikalı cihazlara tipik olarak fabrikada veya sistem güncellemenin bir parçası olarak önceden yüklenir.

Üretici tarafından Adobe Flash Player sağlanmayan cihazlar genellikle sertifikasızdır, yani üretici, sertifikasyon test gereksinimlerini karşılamamıştır. Sertifikasız cihazların kullanıcıları genellikle Adobe Flash Player’ı Google Play Store’dan indirebilmiş, uygulama da genellikle çalışmıştır. Ancak Android 4.1 ve sonrasının Flash Player tarafından desteklenmemesiyle, bu durum artık geçerli olmayacaktır.

15 Ağustos’tan başlayarak Google Play Store’daki yapılandırma ayarları kullanılarak Flash Player kurulu olan cihazlarda Flash Player güncellemelerine erişim kısıtlanacaktır. 15 Ağustos’un ardından bu uygulama Google Play Store’dan indirilemeyecektir.

Kullanıcıların Android 4.0 veya daha erken sürüm cihazlarında Adobe Flash Player’a erişebilmeye devam etmesinin en kolay yolu sertifikalı cihaz kullanmak ve Adobe Flash Player’ın üretici tarafından kurulmuş veya 15 Ağustos öncesinde Google Play Store’dan indirilmiş olduğundan emin olmaktır.

Kullanıcının cihazı Android 4.0’dan Android 4.1 Jelly Bean’e yükseltilmiş ise, beklenmeyen bir duruma geçerek cihazın dengesini bozabileceğinden Adobe Flash Player kaldırılmalıdır. Android için Adobe Flash Player sürümlerine ulaşmaya devam etmek isteyen geliştiriciler için bunlar, Adobe Flash Player sürümleri arşivinde yer almaya devam edecektir. Arşivden yapılan kurulumlara Google Play Store aracılığıyla güncelleme gelmeyecektir.