reklamı kapat

POPÜLER

Adobe Creative Cloud LOG Tasarım

Adobe, yazarak müzik üretilebilen bir sistem geliştiriyor

 - Güncelleme: 29 Şubat 2024 09:42

Adobe, yapay zeka tarafındaki adımlarıyla hız kesmiyor. Firma bu sefer yazarak müzik üretilebilen bir sistem ile ses getiriyor.

Adobe, yeni üretken yapay zeka sistemiyle sadece yazılarak müzik oluşturmasının önünü aralıyor. Yazarak görsel ve video oluşturan sistemlerin bir benzeri olan bu altyapı, şirket içinde “Project Music GenAI Control” olarak geçiyor. Henüz açık olarak kullanıma sunulmayan sistem, üretilen müzikler üzerinde derinlemesine kontrol ve düzenleme imkanı getiriyor ve şarkı uzunluğunun istenildiği gibi değiştirilmesine de izin veriyor. Adobe ayrıca geliştirilen aracın oluşturulan müziği referans bir melodiye göre ayarlayabildiğini de söylüyor. Photoshop’un müzik versiyonu olarak görülen ve bu açıdan “Müzikler için bir tür piksel düzeyinde kontrol sunuyor” açıklaması yapılan Project Music GenAI, Kaliforniya Üniversitesi ve Carnegie Mellon Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesi ile iş birliği içinde geliştiriliyor. Henüz erken aşamada olduğu aktarılan sistem, buna karşın yüksek ihtimalle yıl bitmeden önce beta olarak kullanıma alınacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket bundan önce Acrobat tarafında bir yapay zeka güncellemesi yapılmıştı. “PDF oluşturun ve düzenleyin. Kolayca iş birliği yapın. Belgeleri e-imzalayın ve imza toplayın. Dilediğiniz yerde çalışın ve her şeyi tek bir uygulamada yapın. Acrobat her zaman yanınızda.” açıklamasıyla öne çıkarılan ve Dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan Adobe Acrobat, bir AI Assistant ya da üretken yapay zeka destekli bir yardımcı ile güçlendiriliyor. Bu yeni tasarlanan yardımcı açılan belgeleri özetleyebiliyor, belge hakkında sorulan soruları yanıtlayabiliyor ve içeriğe göre farklı zenginleştirme / düzeltme önerilerinde bulunabiliyor.

Şu an “beta” olarak kullanıma sunulan yardımcı, Acrobat’ın destek verdiği her formatta görev yapabiliyor ve Adobe’nin açıklamasına göre eriştiği verileri kayıt altına almıyor ya da LLM eğitiminde kullanmıyor. Yapısı gereği cevabı belgede olmayan bazı soruları da cevaplayabilen asistan, birçok durumda büyük fayda sağlayacak ve zaman kazandıracak gibi görünüyor.

Adobe sistemi yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu