reklamı kapat

POPÜLER

Adobe’nin çizim araçları Ink kalem ve Slide cetvel, profesyonel çizerlerin yeni favorisi olmaya aday

Adobe’nin Project Mighty adı verilen stylus ve cetvel projesi ilk olarak geçen yıl tanıtılmıştı. Prototiplerin seri üretime geçmesini heyecanla bekleyenlerin bu heyecanı boşa değil, zira Ink ve Slide, profesyonel çizim yapanların en sevdiği araçlar haline gelmeye aday.

Dikkati ilk olarak 200 dolarlık etiketiyle çeken Ink stylus ile Slide cetvelin set olarak satıldığı düşünülürse fiyat nispeten makul görünüyor. Stylus alanında Adobe’nin Wacom başta olmak üzere pek çok rakibi olsa da, Slide cetvel bu ürünü şimdilik benzersiz hale getiriyor.

ink and slide
Adonit’le işbirliği içinde üretilen kalem ve cetvel setindeki Ink kalem, Adonit’in Jot serisindeki 3 mm’lik 2048 seviyeli Pixelpoint uç teknolojisine sahip. Üç köşeli prizma şekline sahip olan alüminyum kalem Ink’in köşeli tasarımı yuvarlanıp yere düşmesini önlemekle birlikte, tutuşu çok rahat hale getiriyor.

ink and slide
Ink ve Slide pek çok uygulamayla uyumlu olsa da, akıllı kalem ve cetvelin marifetlerini en güzel Adobe’nin yeni duyurduğu iPad uygulamaları Adobe Line ve Sketch üzerinde sergilediği söyleniyor. Arkadan bağlanan bir kabloyla şarj edilen Ink’in gücü 8 saate kadar dayanıyor. Kalemin kenarında yer alan düğmeye bastığınızda hızlı menüye erişerek renkler ve araçlar arasından seçim yapabiliyorsunuz.

ink and slide
Palm rejection adı verilen teknoloji sayesinde çizimler sırasında elinizin ayasını ekrana yaslayarak doğala çok yakın bir ortamda çizim yapabiliyorsunuz. Üstelik Ink Adobe Creative Cloud ile entegre halde çalışıyor. Böylece çizimler, renk seçimleri gibi özellikleri cihazdan cihaza hızla taşıyabildiğiniz gibi, örneğin bir cihazda kopyaladığınız nesneyi başka bir cihazda yapıştırabiliyorsunuz; paletleri, projeleri, özellikleri senkronize ederek vakit kaybetmenize gerek de kalmıyor.

ink and slide
Stylus’lar epey yaygınlıkla kullanılırken Slide gibi bir cetvel konsepti kullanıcılara en başta gereksiz görünen bir yenilik. Metal ve plastikten yapılan Slide, Ink’ten daha kısa boyda. Uyumlu uygulamalarda kullanıldığında Slide öncelikle cetvel görevi görüyor; üstelik Ink’le birlikte kullanılması şart değil, örneğin parmağınızla bir şeyler çizmek için de Slide’ı kullanabilirsiniz. Üstelik kağıttan çok uzak bir his veren ekranın üzerinde en azından cetvel gibi yardımcı bir araçla çalışmak dokunma deneyimindeki boşluğu bir nebze de olsa doldurarak genel deneyimi daha gerçekçi hale getiriyor. Özellikle mimarlar ve iç mekan tasarımcıları gibi doğruluğu yüksek ve incelikli çizimler yapması gerekenler için Slide kuşkusuz hayat kurtarıcı bir araç olacak.

Adobe’nin bu ürünlerle dijital çizime çok yeni bir bakış getirdiğini söylemek mümkün. Fiziksel çizimlerde bir yüzey ve çizim aracından çok daha fazlasına ihtiyaç duymamıza rağmen, nedense dijital çizimde bugüne kadar sadece yüzey ve kalem/fırça teknolojisi üzerinde çalışıldı. Slide’ın bize gösterdiği bir şey varsa, o da dijital çizim ortamının da daha pek çok araç gereci kaldırabileceği. Bakalım Slide’ın getirdiği farklı perspektifi takiben karşımıza daha ne gibi ürünler çıkacak.

YORUMLAR